fbpx

DragonflyChair – „inne” krzesło produkowane w Polsce

Wiadome jest, że długie siedzenie nie jest zdrowe, ale co zrobić, gdy nauka czy praca tego wymaga?

Jednym z najważniejszych zaleceń jest częsta zmiana pozycji, co niestety jest trudno wykonalne na zwykłym krześle. Tematem zajęło się pewne małżeństwo na co dzień pracujące przy biurkach, produkując w Polsce inne krzesło zwane DRAGONFLY, którego głównym założeniem jest podniesienie podłogi do wysokości biurka i aktywne siedzenie przy biurku w pozycjach tzw. “niskich” – wzmacniających i rozluźniających nasze ciało.

Krzesło DRAGONFLY to nowoczesny mebel, promujący pierwotny sposób siedzenia człowieka, tak jak ważka (dragonfly) należy do najstarszych ewolucyjnie współcześnie żyjących owadów.

Jak tu siedzieć, oto jest pytanie…

Wiadome jest, że długotrwałe siedzenie, stanie czy nawet leżenie nie jest zdrowe. Życie to kreacja przeplatana odpoczynkiem toczy się w równowadze. Po odpoczynku nocnym powinniśmy być aktywni, aby wspomóc ciągły ruch i życie toczące się wewnątrz nas. Niestety bierne siedzenie na tradycyjnym krześle z oparciem rozleniwia nasze mięśnie, przez co kręgosłup traci swoje podparcie i zaczyna się wykrzywiać, narządy wewnętrzne są niedokrwione, a mięśnie miednicy przykurczone. Dlatego rozwiązania trzeba szukać w aktywnym siedzeniu w różnych swobodnych i rozciągających pozycjach, jak pierwotni ludzie siedzieli na ziemi, a my, jako dzieci na podłodze.

I tak na krześle DRAGONFLY możesz siedzieć:

 po turecku (siad skrzyżny), co rozluźnia i poprawia elastyczność ciała, wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, otwiera miednicę, zwiększa ruchomość w obrębie stawów biodrowych (co zapobiega ich dysplazji w przyszłości), zwiększa dotlenienie organizmu wynikające z wyprostowania kręgosłupa i rozciągnięcia mięśni; reguluje ciśnienie krwi, obniżając je dzięki podniesieniu nóg do wysokości bioder;

– po japońsku (siad klęczny) – zachęca do wyprostowanej postawy ciała, w kręgosłupie powstają naturalne dla człowieka siły nacisku (podobne jak przy staniu), ułatwia swobodne oddychanie, działa rozluźniająco na stopy. Siedzisko mniejsze można przestawić o 90°, tak aby siedząc po japońsku trzymać kolana w prawidłowym zgięciu;
– całe stopy na podstawie dolnej (siad w przysiadzie, kucanie) – zwiększa mobilność bioder, ma dobroczynny wpływ na perystaltykę jelit. Szeroki zakres ruchu w tym siadzie stymuluje stawy do wydzielania mazi. Ruch w obrębie stawów powinien przekraczać 90 stopni, aby nie dochodziło do ich degeneracji;

  • lub inaczej, tak jak lubisz siedzieć na podłodze.

Idealna sytuacja to utrzymanie solidnej i giętkiej postawy ciała od najmłodszych lat, dlatego to krzesło polecane jest również dla dzieci. Przejście z normalnego krzesła na krzesło DRAGONFLY może trochę potrwać u dorosłych, ponieważ ciało traci swoją elastyczność i siłę proporcjonalnie do długości siedzenia na tradycyjnym krześle. Oczywiście rezultaty są tego warte, gdyż częsta zmiana pozycji oraz aktywne siedzenie w pozycjach „niskich” powinna pomóc nam w zachowaniu zdrowego kręgosłupa.

W pozycjach niskich niektórzy mogą się skarżyć na uczucie mrowienia, czy drętwienia kończyn dolnych. Na szczęście nie należy się tym martwić, ostatnie badania dowodzą, że czasowe niedokrwienie spowodowane przez ucisk mechaniczny kończyn dolnych może mieć wpływ na przyśpieszenie procesów naprawczych tkanek. Jeśli uciskowi towarzyszy rozciąganie – wpływa to na „wyciskanie” zalegających metabolitów i przyśpieszenie powrotu krwi żylnej.

Krzesło ma pozytywną opinię Marka Purczyńskiego (Mgr fizjoterapii, terapeuta manualny, szkoleniowiec, trener) oraz Krzysztofa Wesołowskiego (Mgr psychologii, neuropsycholog kliniczny oraz instruktor zen mindfulness).

Dodaj komentarz