Jak nie pokłócić się w święta. Kampania, którą każdy powinien obejrzeć
Boże Narodzenie to czas, w którym rodziny zasiadają do wspólnego stołu, by cieszyć się swoim towarzystwem, dzielić opłatkiem i spędzać miłe chwile. Jednak dla wielu Polaków oznacza to również konieczność stawienia czoła trudnym rozmowom. Jak wynika z badań przytoczonych przez Fundację Nowej Wspólnoty, aż 38 proc. osób w Polsce ma w rodzinie kogoś o odmiennych poglądach. Często różnice te dotyczą polityki, kwestii obyczajowych, modelu rodziny czy stylu życia. Chociaż nie jesteśmy w stanie dobrać sobie członków rodziny, to możemy zdecydować o tym, w jaki sposób z nimi rozmawiamy.
— Z jednej strony rodziny się nie wybiera. Jednak z drugiej, rodzina to często najbliżsi nam ludzie na świecie — mówi Wawrzyniec Smoczyński, prezes Fundacji Nowej Wspólnoty. Jak podkreśla, kluczem do utrzymania dobrych relacji jest szacunek wobec odmiennych punktów widzenia. – Większość z nas po prostu unika spornych kwestii, gdy rozmawia z rodziną, ale one często i tak lądują na wigilijnym stole. Wtedy, jeśli nie wiemy, jak zareagować, łatwo o silne emocje i kłótnie.
W odpowiedzi na te problemy Fundacja Nowej Wspólnoty zainicjowała świąteczną akcję „Dogadajmy się w święta!”. W jej ramach przygotowano krótkie spoty filmowe, które od 16 grudnia można oglądać w pociągach PKP Intercity w całej Polsce. W rolę przewodnika po trudnych tematach wcielił się aktor Michał Żebrowski. W filmie, inspirowanym sceną z kultowej komedii romantycznej „To właśnie miłość”, za pomocą kartek z hasłami nawiązuje do typowych, krępujących pytań i sporów przy świątecznym stole. „Kiedy dzieci?”, „Lewy się skończył?” — te z pozoru niewinne uwagi mogą stać się początkiem burzliwej wymiany zdań.
Żebrowski, zamiast udzielać prostych odpowiedzi, zaprasza do zapoznania się z poradami na stronie www.spokojneswieta.pl. Znaleźć tam można praktyczne wskazówki, jak skutecznie rozmawiać z członkami rodziny o odmiennych poglądach. – „Nie oceniaj. Zamiast tego dopytaj: A kiedy zacząłeś tak myśleć?” – radzi Fundacja. Gdy dziadek rozpoczyna „orędzie” przy stole, można spróbować zareagować ze spokojem i zainteresowaniem, mówiąc: „To ciekawe! A może posłuchamy, co powiedzą inni?”.
Działalność Fundacji Nowej Wspólnoty nie ogranicza się tylko do okresu świątecznego. Organizacja ta przez cały rok prowadzi działania na rzecz zmniejszania podziałów i napięć w polskim społeczeństwie. Ponad tysiąc osób wzięło już udział w dialogach wspólnotowych i treningach dobrej rozmowy, podczas których uczestnicy uczą się słuchania, empatii oraz konstruktywnego wyrażania własnego zdania.
Boże Narodzenie jest piękną okazją do umacniania rodzinnych więzi, lecz może także wystawić na próbę naszą cierpliwość i zrozumienie dla innych. Dzięki inicjatywie Fundacji Nowej Wspólnoty więcej osób zyska szansę, by przy świątecznym stole nie tylko się spotkać, ale i naprawdę ze sobą porozumieć.