fbpx

Nowa inicjatywa posłów – chcą zakazać plastikowych opakowań dla warzyw i owoców

W polskich supermarketach często można spotkać warzywa umieszczone na plastikowych tackach i owinięte folią. Grupa 25 posłów uważa, że taki sposób przechowywania produktów jest wyjątkowo nieekologiczna i chcą go zakazać. Podobne regulacje wprowadza coraz więcej krajów w Europie.

Grupa 25 posłów napisała interpelację do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, w której poruszyli temat ochrony środowiska i prac nad zakazem sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach — podaje serwis dlahandlu.pl.

Posłowie zadali następujące pytania:

  • Czy ministerstwo prowadzi prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu, ze szczególnym uwzględnieniem pakowania w plastik owoców i warzyw?
  • Jeśli tak, to na jakim etapie znajdują się ww. prace?
  • Jeśli nie, dlaczego ww. prace nie są prowadzone?
  • Czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków oraz wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli?
  • Jakie działania dotychczas podejmowało ministerstwo w tej kwestii?

Politycy wskazują na przykłady krajów Unii Europejskiej. We Francji nowa ustawa antyodpadowa wejdzie w życie już w 2022 roku. W Hiszpanii rząd finalizuje zaś obecnie dekret królewski w sprawie opakowań i odpadów.

W obu przypadkach przewiduje się podobny zapis – zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw, jeśli partia produktu waży poniżej półtora kilograma.

Dodaj komentarz