fbpx

Kolejny koncern wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

Japoński koncern Panasonic wprowadził na początki 2022 roku 4-dniowy tydzień pracy. Podobna polityka staje się coraz bardziej powszechna. Aż 60% brytyjskich firm, które wprowadziły taki model pracy, odnotowało większą efektywność wśród pracowników. Badania wykazują, że za taką zmianą jest aż 68% Polaków.

Dyrektor generalny Panasonic Corporation Yuki Kusumi  zapowiedział podczas styczniowego spotkania z inwestorami przejście z pięcio — na czterodniowy tydzień pracy.

– Mamy nadzieję, że w znaczący sposób poprawi to jakość życia pracowników. Młodsze pokolenie ceni swój czas wolny, więc tego typu zmiana daję nam przewagę nad innymi firmami podczas procesów rekrutacyjnych – powiedział prezes firmy.

Szef technologicznego giganta zwraca uwagę na to, jak ważne jest dla niego, aby pracownicy firmy mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań i odpoczynek.

W Japonii, która znana jest z kultury pracoholizmu, takie podejście staje się coraz bardziej popularne. To właśnie stamtąd wywodzi się pojęcie karōshi, czyli śmierć z przepracowania oraz karojisatsu, czyli zjawisko samobójstw spowodowanych zbyt dużą ilością pracy.

Ministerstwo Zdrowia Japonii poinformowało, że w 2020 roku jedynie 8% firm dawało pracownikom więcej niż jeden dzień wolnego w tygodniu. Tymczasem wielkie korporacje, takie jak Panasonic, Yahoo czy Microsoft, odchodzą od klasycznego trybu pracy i decydują się dać zatrudnionym więcej wolnego. Skutki są zazwyczaj jednoznacznie pozytywne.

Badania potwierdzają większą efektywność

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie czterotygodniowego tygodnia pracy. W Wielkiej Brytanii aż 60% przedsiębiorstw, które zaoferowały swoim pracownikom taki model, zarejestrowały znaczny wzrost produktywności. Jest jednak więcej korzyści płynących z takiej polityki. W firmie Microsoft w 2019 roku przeprowadzono eksperyment, w którym 2300 pracowników dostało trzy dni wolnego w tygodniu. Po miesiącu odnotowano, że produktywność pracowników wzrosła o 40%, zużycie energii elektrycznej spadło o 23%, a ilość zużytego papieru zmalała o 59%. Rząd japoński zauważył także dobre strony czterodniowego tygodnia pracy i w czerwcu 2021 roku zachęcał firmy do przechodzenia na taki model.

Polacy też chcą pracować mniej

Badania przeprowadzone pod koniec 2021 roku przez Personnel Service wykazały, że 68% Polaków uważa, że 4-dniowy tydzień pracy pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Jak pokazuje praktyka wielu firm i przedsiębiorstw, czterodniowy tryb pracy pozytywnie wpływa na zdrowie, życie prywatne oraz efektywność pracowników, a poza tym korzystnie oddziałuje na środowisko – głównie poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej i materiałów biurowych.

Dodaj komentarz