fbpx

Zapierające dech w piersiach zdjęcia światowej klasy tancerzy baletu na ulicach Nowego Jorku

Omar Z. Robles urodzony w Puerto Rico, obecnie mieszkający w Nowym Jorku, z wdziękiem fotografuje profesjonalnych tancerzy baletu, wykonujących piruety i pliés wśród miejskich korków i taksówek, kałuż chodników i innych tętniących życiem miejskich zakamarków.

Zainspirowany teatrem mimów w wywiadzie dla Huffington Post wyjaśnia: „Podobnie jak w teatrze pantomimy, fotografia [jest] niesamowitym niewerbalnym medium komunikacyjnym… Pozwoliła mi uchwycić ulotne emocje i opowiedzieć historię, która wytrzyma o wiele dłużej niż spektakl w teatrze mimów”. W jego poruszających opowieściach, baleriny tworzą idealnych bohaterów. Jak sam opisuje: „Tancerze baletowi sprawiają, że czujemy się tak, jakby ich ruchy były naprawdę łatwe. W tym samym czasie ich ciała popychane są do skrajności tego, co jest dla człowieka możliwe. To właśnie ta harmonia i elegancja nas hipnotyzuje”.

Omar współpracuje z tancerzami z American Ballet Theatre, Dance Theatre w Harlemie, Ballet Concierto de Puerto Rico, Alvin Ailey American Dance Theatre i z wieloma innymi. Ich jakby zatrzymane w czasie ciała, są naprawdę hipnotyzujące, szczególnie w połączeniu z otoczeniem wybranym przez Roblesa. Mężczyźni i kobiety kręcą się i wirują z elegancją, nie obciążeni ani gwarem miasta, ani najsurowszymi w estetyce elementami. Omar wykonał wiele portretów w trakcie burzy, dzięki temu na zdjęciach widać było olśniewające krople wirujące wokół długich nóg i ramion tancerzy niczym brokat. Zawsze jednak dąży on przede wszystkim do uzyskania intrygujących warunków oświetleniowych. Czasem używa świateł samochodów do utworzenia tła o kolorystyce technicznej, poszukuje fragmentów ciężkiego cienia w wąskich uliczkach, albo podświetla obiekty tak by wydobyć na zdjęciu blask zachodzącego słońca.

Ciągle poszerzająca się kolekcja jest oszałamiająca w swojej różnorodności. To zestawienie tancerza baletowego z miejskim tłem jest częścią wizji Roblesa: „Złamać szarość dnia codziennego, rozbić monotonię naszego stylu życia i przedstawić świat, w którym moglibyśmy się poruszać bez sztywnych zasad etykiety. Chcę uchwycić ideę nieważkości i tym samym unieść się nad miastem.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: mymodernmet.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz