fbpx

Jak postępować w przypadku udaru. Te rady mogą uratować życie

Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób starszych i schorowanych. Pozornie zdrowi dorośli oraz młodzież również znajdują się na celowniku podstępnego mordercy. W trosce o bezpieczeństwo własne i bliskich lepiej wiedzieć, co robić w przypadku jego wystąpienia.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Właściwie znajduje się w niej każdy. Udar powodują nie tylko choroby układu sercowo-naczyniowego, czy wysokie ciśnienie, ale także długotrwały stres, palenie tytoniu, alkohol, czy przyjmowane doustnie środki antykoncepcyjne. Któż z nas nie doświadczył w życiu, choć dwóch z wyżej wymienionych współczynników? No właśnie…

Udar działa po kryjomu! Poznaj jego objawy

Bardzo często osoby, u których nastąpił udar nie umierają od razu. Symptomy zaburzeń przepływu krwi w mózgu mogą utrzymywać się przez długi czas i być z pozoru niegroźne, dlatego należy umieć rozpoznać nawet te najbardziej błahe. „Czas to pieniądz”, powiadają, jednak w przypadku udaru –czas to zdrowie, a nawet życie! Według neurochirurgów pierwsze 3 godziny od rozpoczęcia udaru, są kluczowe dla ofiary, jeśli chodzi o konsekwencje przypadłości. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów wczesnego rozpoznania udaru.

Jego symptomami mogą być zmęczenie, osłabienie, migrena, mdłości, kłopoty z mową lub widzeniem. Udar może objawiać się także uczuciem dezorientacji w przestrzeni, utratą przytomności, brakiem równowagi, czy niezdolnością do rozumienia mowy innych. Jeśli ktoś w twoim otoczeniu czuje albo zachowuje się dziwnie warto przeprowadzić z nim coś w rodzaju testu:

  • Pierwszy krok to szeroki uśmiech. Osoba dotknięta udarem najprawdopodobniej będzie miała trudności z zapanowaniem nad mimiką twarzy, zatem prośba o okazanie radości sprawi jej problem lub będzie dla niej niemożliwa.
  • Drugą czynnością jest test sprawności aparatu mowy. Jeśli potencjalna ofiara nie będzie w stanie powtórzyć prostego zdania np. „Dzisiaj świeci słonce.” lub „Wczoraj padał deszcz.” najprawdopodobniej masz do czynienia z udarem.
  • Kolejnym sprawdzonym sposobem jest próba podniesienia rąk. Osoby z zaburzonymi procesami przepływu krwi w mózgu będą do tego zdolne tylko częściowo lub w ogóle.
  • Osobę te warto także poprosić o wystawienie języka. Jeśli narząd ten jest ułożony w sposób nienaturalny, czyli przekręcony lub odwrócony oznacza to, że człowiek ten musi natychmiast znaleźć się w szpitalu.

Podkreślić należy, iż wyżej wymienione objawy nie musza występować równocześnie. W razie pojawienia się nawet jednego z nich trzeba natychmiast powiadomić służby medyczne.

Nie panikuj, tylko działaj rozsądnie

Pierwszym krokiem po rozpoznaniu jest wezwanie karetki pogotowia. Zanim pomoc zjawi się przy ofierze, twoim zadaniem będzie zadbać o chorego w odpowiedni sposób.

  1. Zapewnij dopływ świeżego powietrza, aby zminimalizować skutki niedotleniania, koniecznie otwórz okna.
  2. Tak jak w przypadku uszkodzeń kręgosłupa, nie należy na siłę podnosić, przenosić, czy potrząsać ofiarą. Osobę tę najlepiej ułożyć w miejscu bezpiecznym oraz w pozycji bocznej na wypadek wymiotów. Udar powoduje rozlew krwi do mózgu musisz działać w sposób opanowany, aby nie poczynić jeszcze większych szkód.
  3. Bardzo ostrożnie pozbądź się wszystkich elementów garderoby, które mogą uciskać lub ograniczać ruchy ofiary. Krawat, zapięty stanik, mocno zaciśnięty pasek, czy szelki z pewnością nie będą teraz potrzebne. Wszystko, co ogranicza jego możliwości oddechowe, jest teraz wrogiem was obojga.
  4. W trakcie udzielania pierwszej pomocy ofierze udaru trzeba umieścić jej pod głową jakiś przedmiot. Spływająca z głowy krew zmniejszy ciśnienie śródczaszkowe. Może być to wałek, twarda poduszka, szalik czy zwinięta bluza-w sytuacji kryzysowej musisz być kreatywny.
  5. Zmierzenie ciśnienia pacjenta będzie rzeczą, o którą poproszą cię ratownicy prawdopodobnie jeszcze przez telefon. Ułatw im prace i  jeśli masz możliwość, ustal potrzebne im dane.

Udar to cichy morderca, czyhający na życie większości z nas, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się jak z nim walczyć. Wiadomo, że lepiej, żebyś nie miał okazji skorzystać z tej wiedzy, jednak przezorny zawsze ubezpieczony! Dzięki tym wskazówką możesz utarowac życie swojej mamy, taty, męża, czy przypadkowej osoby na ulicy.

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: smakdnia.pl

 

Dodaj komentarz