fbpx

6 najlepszych trików na tanie podróżowanie

Tanie podróżowanie – jak to zrobić?

Nie potrzeba wcale dużych pieniędzy, żeby ciekawie spędzić weekend czy urlop. Jak więc podróżować, gdy nie dysponujemy dużym budżetem? Prezentujemy sprawdzone sposoby. Ogólna i jednocześnie najtrudniejsza zasada jest następująca – należy planować, ale pozostając elastycznym i otwartym na spontaniczne opcje, szczególnie wybierając sposób na przemieszczanie się. Poświęcając nieco czasu na pewno uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy i przede wszystkim zyskać doświadczenia, których nie można kupić w biurze podróży.

Przy rezerwowaniu tanich połączeń lotniczych, najważniejsze jest dostosowanie się do terminów. Często tańszy bilet zarezerwujemy, przesuwając wylot czy powrót o dzień lub dwa. Warto też być otwartym na różne linie i lotniska. Można lecieć jedną linią, a wracać inną, a także zmienić lotnisko w danym kraju. Bilety w popularnych okresach urlopowych – na długie weekendy czy wakacje warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem, choć nawet wówczas nie ma gwarancji niskiej ceny. Liczy się też refleks. Prawdziwe okazje rozchodzą się błyskawicznie, więc jak już znajdziemy dobrą ofertę, kupujmy od razu. Aby ją upolować, warto śledzić serwisy informujące o gorących promocjach lotniczych, takie jak fly4free.pl, loter.pl lub wyszukiwać je za pomocą np. momondo.pl czy Azuon. Tanie podróże to najczęściej loty z bagażem podręcznym do 5 lub 10 kg i warto zrobić wszystko, by się w taki bagaż zapakować w całości, odrzucając namowy przewoźnika do zakupu dodatkowych usług.

Tanie noclegi – gdzie szukać?

Tańszy niż hotel jest nocleg w cudzym mieszkaniu, pokoju czy na wynajętej kanapie. Na rynku są platformy internetowe jak np. Airbnb, które łączą poszukujących noclegu z tymi, którzy mogą udostępnić pokój w swoim domu. Serwis Airbnb.com działa już w 192 krajach. Kilka razy w roku portal udostępnia kody zniżkowe na noclegi, co jeszcze bardziej obniża cenę. Chcąc zaś zejść z nimi do zera – warto się zarejestrować w serwisie couchsurfing.com i samemu na zmianę udostępniać swój dom i korzystać z cudzych na całym świecie.

Tanie oferty w sieci – czy warto?

Platformy zakupów grupowych pozwalają obniżać koszty rozrywek i atrakcji podczas wyjazdu. Dostępne są tańsze bilety wstępu, noclegi, posiłki. Wybór usług jest naprawdę szeroki, więc planując podróż, wystarczy w wybranym serwisie poszukać usługi w okolicy, do której się wybieramy. Przy odrobinie szczęścia możemy zaplanować pobyt, przeskakując z hotelu do hotelu, od atrakcji do atrakcji, a wszystko za pół ceny.

Korzystaj ze wspólnych przejazdów

Po Europie warto się poruszać, wykorzystując wspólne przejazdy. Serwisy internetowe takie jak BlaBlaCar.pl, łączą kierowców posiadających wolne miejsca w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tym samym kierunku, w zamian za pokrycie części kosztów paliwa. W taki sposób możemy podróżować zarówno po Polsce, jak i po Europie. Warto śledzić dodawane przez kierowców przejazdy, bo podobnie jak u przewoźników lotniczych można znaleźć prawdziwe okazje – międzynarodowe przejazdy za symboliczną złotówkę. I w przeciwieństwie do linii lotniczych wiele atrakcyjnych cenowo ofert pojawia się w serwisie na kilka dni, a nawet godzin przed podróżą.

Poluj na promocje miast

Wiele miast promuje się wśród turystów, okresowo obniżając ceny w restauracjach, hotelach, instytucjach kulturalnych czy sportowych w całym mieście, w tym samym czasie organizując tzw. weekend za pół ceny.

Podglądaj jak robią to inni

Czerp z doświadczenia innych podróżujących. Podróżnicy na swoich blogach dzielą się poradami i wskazówkami. Autorzy blogów nie tylko podpowiadają jak obniżyć koszty podróży w dane miejsce, ale także opisują miejsca, których nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Jeśli wybieramy się poza Europę, taka lektura jest wręcz obowiązkowa, zresztą nie tylko dla chcących podróżować tanio.

Dodaj komentarz