fbpx

W Tatrach rozpoczął się sezon kwitnienia krokusów. TPN przypomina „Kodeks miłośnika krokusów”

W tym roku w Tatrach zaobserwowano wyjątkowo wczesne kwitnienie krokusów, które przyciąga wzrok swoimi fioletowymi dywanami, rozpościerającymi się między innymi na malowniczej Polanie Chochołowskiej. Ta zjawiskowa zmiana w przyrodzie zachęca wielu turystów do odwiedzenia regionu, aby na własne oczy zobaczyć to piękne zjawisko.

Jednocześnie, Tatrzański Park Narodowy wzywa odwiedzających do okazania głębokiego szacunku dla tych chronionych gatunków flory, podkreślając wagę przestrzegania ustaleń zawartych w „Kodeksie miłośnika krokusów”. Ten zestaw wytycznych ma na celu zwrócenie uwagi na odpowiedzialne zachowanie wśród przyrody i zachęca do podziwiania kwiatów bez ich niszczenia, co pozwala na zachowanie naturalnego piękna tatrzańskich krajobrazów dla przyszłych pokoleń.

„Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj” – zachęcają z kolei władze TPN.

TPN na Facebooku przypomniały najważniejsze postanowienia kodeksu:

 1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaku turystycznego.
 2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.
 3. Nie siadaj (!) i nie kładź się (!) w krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.
 4. Nie zrywaj krokusów, pamiątką niech będą zdjęcia.
 5. Nie parkuj na krokusach.
 6. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.
 7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.
 8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj.,

Zjawisko kwitnienia krokusów rokrocznie przyciąga do Tatr rzesze miłośników przyrody. W przeszłości zdarzały się przypadki, gdy turyści parkowali swoje samochody bezpośrednio na łąkach, niszcząc cenne rośliny.

Eksperci przyrodniczy podkreślają, że przy sprzyjających warunkach pogodowych i braku nagłych spadków temperatury, fascynujące kwitnienie krokusów może cieszyć oko aż do środka kwietnia. Choć Dolina Chochołowska jest miejscem, gdzie te kwiatowe dywany wyglądają najbardziej efektownie, równie malownicze widoki można podziwiać w innych lokalizacjach Tatr, w tym na Polanie Kalatówki, Polanie pod Kopieńcem czy na łąkach znajdujących się w rejonie Reglów.

W weekendy, kiedy to natężenie ruchu turystycznego jest największe, na tatrzańskich polanach będą obecni wolontariusze. Ich zadaniem będzie ochrona krokusów przed zniszczeniem oraz przypominanie turystom o konieczności przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w przyrodzie.

 

Dodaj komentarz