fbpx

W tym wieku już nie wypada…? Nie dość, że wypada – to jeszcze trzeba!

Jeśli dorastałaś w latach 60., 70. lub 80. wielokrotnie słyszałaś, że czegoś ci nie wolno, lub nie wypada. I choć czasy się zmieniły – a feminizm na stałe wpisał się w dialog społeczny – niektórzy wciąż stosują w stosunku do nas powyższe, ograniczające zwroty, choć w innym kontekście. Podpowiadamy jak się z nimi obchodzić.

Nie wypada, bo… „wiek”. Znasz to? Oto dziesięć popularnych zwrotów, które słyszą babcie od swoich dzieci, wnuków czy zwykłych znajomych. Wymienimy je tu tylko po to, aby wykreślić je na zawsze z osobistego zeszytu. Ewentualnie zamienić je w ich odwrotność. Seniorce nie wypada:

  • nosić krótkich spódniczek
  • wyróżniać się z tłumu
  • flirtować
  • głośno się śmiać
  • tańczyć i imprezować
  • zakochiwać się
  • odmawiać opieki nad wnukami
  • być szczęśliwszą od dzieci
  • randkować
  • zaczynać od nowa

Zacznijmy od początku. Ludzkie ciało jest piękne w każdym wieku – bo jest żywe. To, co czyni je atrakcyjnym to ruch i energia. Ubiór ma za zadanie pokazać nasze atuty i pomóc wyrazić własną ekspresję. Bardzo często to właśnie on pomaga nam wyróżnić się z tłumu. I dobrze!

A co z flirtem po 60. czy po 70.? Wypada ? Ależ oczywiście! To forma gry towarzyskiej, która przynosi same korzyści – podnosi poziom endorfin i odmładza, podobnie jak częsty i głośny śmiech prosto z brzucha. Taniec i zabawa z przyjaciółmi sprawiają natomiast, że jesteśmy w stałym kontakcie z własnym ciałem, a siatka społeczna wydłuża życie i chroni od chorób, w tym depresji.

nie wypada

A teraz trudny temat. Czy zdarzało ci się rezygnować z własnych aktywności, aby odciążyć własne dzieci i zająć się wnukami? Pamiętaj, że dla wnuków najlepszą inspiracją będzie świadoma siebie i asertywna babcia, zamiast babci poświęcającej się w imię przyjętych norm i zasad.

Wypada również randkować (mieć Tindera!) i na nowo się zakochać! Miłość dojrzała może być tak samo ważna jak ta pierwsza czy druga. I na koniec – zacytujemy słowa 70 -letniej bohaterki filmu „Hotel Marigold”, Evelyn Greenslade (zagranej przez Judi Dench): „Ktoś zapytał mnie, ile razy można zaczynać od początku. Odpowiedziałam mu, że tyle razy ile chcemy”. I niech te słowa staną się naszym życiowym mottem lub pomocną wskazówką – zwłaszcza w sytuacji, gdy zechcesz zapisać się na studia, zmienić pracę, odejść z toksycznego związku czy wyjechać z kraju. Zmiana jest dobra w każdym wieku – w końcu życie to nic innego jak nieprzerwany strumień zmian. Zamiast się im opierać, przygarnij je z życzliwością i optymizmem.

Przeczytaj też : „Życie zaczyna się po 40. O podróżach i życiowych zmianach” TU.

oraz : „Życie zaczyna się po 50. Dekalog kobiety nierdzewnej” TU.

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: kobietapo50.pl

 

 

 

 

3 thoughts on “W tym wieku już nie wypada…? Nie dość, że wypada – to jeszcze trzeba!

Dodaj komentarz