fbpx

Duńska archeolog Helle Vandkilde porównała tę bitwę do bitwy trojańskiej – 3 500 lat temu mieliśmy potężną armię

W magazynie naukowym „Science” ukazał się tekst Slaughter at the bridge: Uncovering a colossal Bronze Age battle, w którym Andrew Curry przedstawia wnioski z badań archeologicznych w dolinie Tollense (Tolęża) na Pomorzu Zachodnim.

W dolinie rzeki Tollense czyli Tolęży zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od dzisiejszej granicy polsko-niemieckiej, odkryto ślady po wielkiej bitwie sprzed 3300 lat, o której nie tylko nic nie wiedziała historiografia, ale która generalnie nie powinna się tam rozegrać.

Zgodnie bowiem z aktualną wiedzą w okresie tym ten region Europy miałby by peryferiami cywilizacji, gdzie żyły sobie luźne i proste społeczności rolnicze. Tymczasem archeologia (molekularna)

ujawnia, że w tej części Pomorza ok. 1250 r. p.n.e. mogła się rozegrać największa bitwa starożytności, którą duńska archeolog prof. Helle Vandkilde porównuje do bitwy o Troję.

Tam gdzie należało się spodziewać jedynie drobnych potyczek lokalnych szczepów rolniczych, rozegrała się może największa starożytna bitwa Europy. Badacze przypuszczają, że była to bitwa o skali europejskiej, choć jak dotąd badania DNA zębów poległych, ujawniły materiał genetyczny z Włoch, z Polski oraz ze Skandynawii.

Podkreślamy ten niezwykle ważny fakt: badacze nie ujawnili, że uczestnicy bitwy pochodzili z ziem współczesnej Polski, ujawnili że uczestnicy bitwy nad Tołężą mieli DNA podobne do współczesnych Polaków!

Odkrycie to może mieć wielkie znaczenie dla badania naszej historii. Nie tylko dlatego, że wśród trzech wzmiankowanych profili genetycznych jakie odnaleziono wymienia się profil dzisiejszych mieszkańców Polski, ale przede wszystkim dlatego, że w okresie, kiedy rozegrała się bitwa nad Tołężą, ziemie te były pograniczem kultur nordyckich i unietyckiej/łużyckiej, czyli kultury obejmującej dzisiejszą Polskę (Wisła i Odra), wraz z fragmentem wschodnich Niemiec, od Pomorza Zachodniego do Saksonii (chodzi o te części Niemiec, gdzie sięgała później kultura słowiańska), na wschodzie sięgając części Wołynia.

Czytaj więcej na: racjonalista.pl

2 thoughts on “Duńska archeolog Helle Vandkilde porównała tę bitwę do bitwy trojańskiej – 3 500 lat temu mieliśmy potężną armię

 • 26 czerwca 2017 at 18:01
  Permalink

  nie wiem co w tym dziwnego, komu chce się chociaż trochę pomyśleć i poszukać ten wie, że historia, której się uczy w Polsce od czasów zaborów jest kompletnie zmyślona. ciekawostką jest porównanie tej bitwy do bitwy o mityczna Troję, która może mieć więcej wspólnego z rzeczywistością niż się może wydawać 🙂

  Reply
 • 15 października 2019 at 20:20
  Permalink

  Bo to jest właśnie ta bitwa, którą opisał Homer. Opis pogody i przyrody, którą przedstawia Homer w Iliadzie odpowiada właśnie Północnej części Europy Środkowej. Ten opis w żaden sposób nie pasuje do basenu Morza Śródziemnego i Czarnego.

  Reply

Dodaj komentarz