fbpx

Najdłuższy budynek Europy – cytadela Twierdzy Modlin

 

Mało kto wie, że w Polsce jest najdłuższy budynek w Europie i drugi pod względem długości na świecie.  Jego powierzchnia jest wielokrotnie większa nie tylko od Zamku Królewskiego na Wawelu, ale i zamku malborskiego, a nawet od całkowitej powierzchni obydwu tych warowni.

Niewiele osób ma świadomość o jego wyjątkowej wielkości, mimo że znajduje się zaledwie 34 km od Warszawy. Najdłuższym budynkiem Europy jest Cytadela Twierdzy Modlin.

Budynek ma 2250 m długości i zdarzało się, że w czasie pokoju mieszkało w nim do 20 tys. ludzi, a podczas oblężenia mógł on służyć jako schronienie (według różnych źródeł) nawet dla 60-100 tys. ludzi!

Budynek Cytadeli posiada ponad 50 tys. m2 powierzchni użytkowej i ponad 560 tys. m3 kubatury. Oznacza to, że powierzchnia użytkowa Cytadeli Twierdzy Modlin jest prawie trzy razy większa od powierzchni Zamku w Malborku (łączna powierzchnia Zamku Wysokiego, Średniego, Pałacu Wielkich Mistrzów i Podzamcza to 18 tys. m2) i jest 6,5 razy większa od powierzchni zabudowań Pałacu Królewskiego na Wawelu (7600m2).

Teren Cytadeli z biegnącymi wzdłuż jej murów drogami obejmuje aż 55 hektarów powierzchni, a łączna powierzchnia budynku i wybudowanych w późniejszym czasie innych zabudowań na terenie ogromnego dziedzińca wynosi 58,8 tys. m2.

Piotr Oleńczak w swojej książce „Twierdza Modlin – Przewodnik Historyczny” pisze „…jeżeli weźmiemy pod uwagę, że tylko w latach 1811 – 1812 użyto do budowy twierdzy 6,5 mln cegieł (posłużyły one do wybudowania kilku obiektów: Bramy Północy, Reduty Napoleona oraz do budowy murowanego oskarpowania wału), łatwo sobie wyobrazić jak ogromne ilości cegieł posłużyły do rosyjskiej rozbudowy trwającej kilkadziesiąt lat… Szacunkowo można je określić na 200 milionów cegieł”.

Czytaj więcej na: podroze.onet.pl

Dodaj komentarz