fbpx

Tydzień bez smartfona – ciekawe wyniki włoskiego eksperymentu

Uczniowie technikum z włoskiego miasta Prato wzięli udział w eksperymencie, który polegał na pozbyciu się na tydzień swoich telefonów komórkowych. Urządzenia złożone zostały w depozycie u nauczyciela. Podczas eksperymentu, który opisał dziennik „Corriere della Sera”, doświadczyli różnych emocji: od paniki i rozpaczy po ulgę i radość.

W zaproponowanym przez młodego nauczyciela ekonomii Marcello Contento eksperymencie , który nazwano „detoksykacją”, uczestniczyli uczniowie II klasy w wieku 15-16 lat.

Najtrudniejsze chwile, jak mówią, przeżyli na początku. Niektórzy płakali oddając swoje smartfony, inni byli przerażeni. Potem jednak pojawiły się zupełnie inne odczucia:

  • Nigdy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak wszyscy wyglądają – powiedziała uczennica, która oddała swój telefon. Przyznała, że na początku była spanikowana. – Ale nie miałam też pojęcia, że mam tyle czasu do dyspozycji; uczę się i robię znacznie więcej rzeczy – dodała.

Inna uczennica podkreśliła, że przez dwa pierwsze dni była zrozpaczona, a czas jej się dłużył. – A potem przez pół godziny porozmawiałam z koleżanką i to było piękne – tak opisała swoje chwile bez telefonu, czatu, mediów społecznościowych.

Po szoku pierwszych chwil wszyscy po wyjściu ze szkoły zaczęli ze sobą rozmawiać na ulicy i w autobusie. Niektórzy odkryli nawet znikające z krajobrazu miejskiego budki telefoniczne z aparatami na monety.

Pomagał im także nauczyciel, przynosząc krzyżówki i sudoku na wolne popołudnia bez telefonu. Uczniowie rozwiązywali je w domu z rodzicami.

  • Nie wiedzieliśmy, że jesteśmy tak uzależnieni od technologii – przyznali nastolatkowie z Prato pod koniec tygodnia próby.

Jako miłe przeżycie opisali też rozmowy z rodzicami.

Pomysłodawca eksperymentu jest bardzo zadowolony. – Kiedy drugiego dnia zobaczyłem ich twarze, zrozumiałem, że robimy coś wspaniałego – podkreślił profesor Contento.

Dodaj komentarz