fbpx

Nauka dowodzi, że rudowłosi posiadają genetyczne “supermoce”

Stanowią jedynie dwa procent populacji, jak pokazują najnowsze badania, rudowłosi mogą być jeszcze bardziej unikalni, niż mogłoby się wydawać.

Okazuje się, że istnieje szereg cech genetycznych, które dają tym szczęśliwcom ewolucyjną przewagę.

Po pierwsze, miedzianowłosi mają dużo większy próg bólu niż blondyni czy bruneci. Jak wykazały badania, rudowłose kobiety są w stanie sobie poradzić z bólem większym nawet o 25 procent. Wszystko dzięki rzadkiej mutacji genetycznej MC1R, mającej związek z kolorem włosów oraz jasna skórą.

Ten sam gen jest również odpowiedzialny za szybsze reakcje na zmiany temperatury. Więc jeśli rudej osobie nagle zaczyna być gorąco lub zimno, może to być oznaką rychłej zmiany pogody.

Nie są to ich jedyne “supermoce”. Rudowłose osoby wykształciły również zdolność do tworzenia własnej witaminy D, wszystko z powodu pochmurnego nieba, które przez większość czasu możemy zaobserwować nad Europą. Gdy rudowłosa osoba wychodzi na zewnątrz, produkuje więcej witaminy D w krótszym czasie, niż ludzie z innymi kolorami włosów.

Są również źródła, które informują, że ognistowłose kobiety pachną lepiej. Opisał to Francuski filozof i pisarz Augustin Galopin w swojej książce z 1886 roku.  Badacz stwierdził, że rudowłose kobiety emanują najsilniejszym naturalnym zapachem, będącym kombinacją bursztynu i fiołka. Dzięki większej kwasowości powierzchni skóry, moc ich zapachu jest wyższa i bardziej wyrazista.

W raporcie Upstream Analysis z 2014 r. stwierdzono, że 30 procent reklam telewizyjnych w USA ma w roli głównej rudowłosych. Sieć CBS pokazywała na ekranie osobę z czerwonymi włosami średnio co 106 sekund.

 

Opracowano na podstawie: nzherald.co.nz, independent.co.uk

Dodaj komentarz