fbpx

Po Gdańsku jeździ specjalny, nocny autobus, z pomocą dla bezdomnych

W Gdańsku pojawił się specjalny autobus, który wieczorami niesie pomoc bezdomnym. W wyremontowanym, 50-letnim Ikarusie każdego dnia dyżur pełną ratownik medyczny, streetworker oraz pracownik socjalny.

Autobus jeździ codziennie w godzinach 20-24, w środku każdy potrzebujący pasażer może otrzymać ciepły posiłek oraz pomoc medyczną. Znajdują się tam również worki z ciepłą odzieżą. Pojazd ma tą zaletę, że nawet przy wyłączonym silniku, podczas postoju, w kabinie działa ogrzewanie, więc potrzebujący mogą się w nim ogrzać.

Wiadomość o autobusie rozniosła się bardzo szybko, na przystankach zbiera się codziennie coraz więcej osób które potrzebują pomocy. Przystanek końcowy autobusu to noclegownia na Olszynce, do której mogą zabrać się wszyscy chętni.

Wyremontowanego 50-letniego Ikarusa przekazała miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Na pomysł uruchomienia w Gdańsku autobusu dla bezdomnych wpadł radny Przemysław Ryś.

Nie chodzi tylko o ciepłą zupę, mamy też pomysł na to co dalej – tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds społecznych. – I za tą wyjątkową w skali kraju inicjatywę dziękuję radnemu Rysiowi i gdańskim radnym. Liczymy, że osoby bezdomne będą korzystać z możliwości dowiezienia do noclegowni, a jak już tam trafią, zostaną objęte profesjonalną pomocą. Miasto ma szereg możliwości dla osób, które chcą wyjść z bezdomności, choćby mieszkania treningowe. To działa, bo co roku w Gdańsku z bezdomności wychodzi kilkadziesiąt osób. Przystanek noclegownia to może być końcowy przystanek wychodzenia z bezdomności, nie tylko przetrwanie kolejnego roku, kolejnej zimy.

Źródło: materiały prasowe, fot gdansk.pl

Dodaj komentarz