fbpx

„Operacja zakończyła się sukcesem”. Lekarze z Olsztyna pomogli dziewczynce z Angoli

Na oficjalnej konferencji prasowej, chirurdzy z ogromną satysfakcją poinformowali o pomyślnym zakończeniu operacji. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono skomplikowany zabieg usunięcia guza z żuchwy u młodej Cristiny z Angoli.

Ten niebezpieczny guz stanowił poważne zagrożenie dla życia piętnastoletniej dziewczyny. Cała procedura była realizowana przez dwa oddzielne zespoły chirurgów. Pierwszy zespół zajmował się skutecznym usunięciem guza i przeprowadzeniem rekonstrukcji twarzy. Drugi zespół odpowiedzialny był za pobranie kości strzałkowej z podudzia, która została wykorzystana do odbudowy ubytku w żuchwie.

– Jestem dumny z tego, że jako ośrodek rozpoznawalny już na całym świecie jesteśmy w stanie pomagać wszystkim pacjentom, którzy się do nas zgłoszą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu leczenia Cristiny. Mam nadzieję, że zabieg, który dziś przeprowadziliśmy, przywróci zdrowie i pozwoli żyć naszej pacjentce przez długie lata. Oczywiście z wielu powodów tego typu leczenie jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne. Dziś wykonaliśmy pierwszy, główny etap tego leczenia – powiedział dr Krzysztof Dowgierd, kierownik zespołu.

W skład zespołu chirurgicznego, który przeprowadził operację, weszli wybitni eksperci medycyny, a wśród nich nieoceniony prof. Adam Maciejewski, pionier przeszczepów twarzy w Polsce.

Profesor Adam Maciejewski, znany ze swoich osiągnięć w dziedzinie medycyny, miał zaszczyt uczestniczyć w tym ważnym przedsięwzięciu. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził przeszczep twarzy, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego doświadczenie i wiedza okazały się niezastąpione podczas tej trudnej operacji.

– Dla mnie to ogromny zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w zabiegu przeprowadzonym przez doktora Dowgierda i profesora Krakowczyka. Mój udział był skromny, ale jestem dumny i szczęśliwy widząc ten ośrodek. Ma największą liczbę tego typu zabiegów na pewno w Europie. Myślę, że w tym momencie plasuje się też w czołówce światowej. – Jestem pod wrażeniem tak dobrej organizacji pracy w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie – mówił prof. Adam Maciejewski.

Medycy zdecydowali się przeprowadzić operację na 15-letniej dziewczynce z Angoli nieodpłatnie, rezygnując z honorarium.

Jest to początek procesu odbudowy jej twarzy. Po upływie tygodnia Cristina powróci do swojego kraju, a istnieje szansa na jej ponowne przyprowadzenie w celu kontynuacji terapii.

 

 

Dodaj komentarz