fbpx

Przypadkowo wynaleziono plastik, który dzięki słońcu i tlenowi rozkłada się w ciągu tygodnia

Jak informuje PNAS, nowy plastik został opracowany przez Liang Luo z chińskiego Huazhong University of Science and Technology. Ten wcale nie miał zamiaru go opracować, bo jego głównym celem było stworzenie zaawansowanego czujnika chemicznego. Praca doprowadziła go jednak do stworzenia nowatorskiej błony polimerowej, która potrafi zmieniać kolor w odpowiedzi na poziom pH.

Ten nowy plastik zawdzięcza swoje właściwości unikalnej strukturze molekularnej materiału z łańcuchami monomerów, które nadają mu głęboki czerwony kolor i pozbawiają go w momencie, kiedy wiązania zostaną zerwane. Dzięki eksperymentom swojego zespołu, Luo odkrył, że ciemnoczerwony kolor plastiku szybko znikał, a ten rozpadał się już po kilku dniach spędzonych na słońcu.

Rozerwanie tych wiązań jest powszechnym celem badań nad lepszym recyklingiem tworzyw sztucznych, co oznacza tyle, że naukowiec przypadkowo stworzył obiecującą, przyjazną dla środowiska wersję tego materiału. Sama struktura molekularna tego plastiku oznacza, że ​​nie nadaje się do użycia w butelkach do napojów czy torbach na zakupy, ponieważ jako materiał funkcjonalny jest stabilny tylko w ciemności i bez dostępu do tlenu.

Te połączenie aktywuje u niego proces rozkładu, który nie generuje żadnej formy szkodliwych dla środowiska produktów, co oznacza też brak fragmentów mikroplastiku. Produktem ubocznym procesu jest jedynie naturalnie występujący kwas bursztynowy, który potencjalnie może zostać poddany recyklingowi do zastosowań komercyjnych w farmaceutykach lub żywności.

Źródło: chip.pl

Dodaj komentarz