fbpx

Unikalne atrakcje zakarpackiej trasy kolejowej

Zakarpacie lub Ukraina Zakarpacka to region historyczny na obszarze zachodniej Ukrainy, na pograniczu Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii. O jego odrębności decyduje przede wszystkim fakt, że jest to jedyny region na południe od Karpat zamieszkany przez ludność wschodniosłowiańską.

Właśnie tam zlokalizowana jest niezwykła atrakcja turystyczna – kolejowy szlak zakarpacki na trasie Sianki- Wołosianka. Na długości 18 km przejedziemy przez 6 tuneli (najdłuższy 908m) i aż 27 wiaduktów!
Po drodze mijamy dawne polskie wsie – Chyrów, Sambor, Rozłucz, Turka, Sianki, w których czas jakby stanął w miejscu. Trasa opada kilkunastoma serpentynami 370m w dół w dolinę rzeki Uż.

8

 

Podróż dostarcza ogromu wrażeń i co chwilę pozwala obserwować wcześniej przebyte odcinki trasy. Wzbudza też podziw dla śmiałości projektantów i budowniczych, którzy zdecydowali się na poprowadzenie toru kolejowego w tak trudnym, górskim terenie. Oprócz pociągów pasażerskich ze stacji w Siankach wyruszają w dół także składy towarowe asekurowane przez 3 lokomotywy (dwie z przodu i jedną z tyłu!). Linia powstała w 1905 roku dla połączenia centrum ówczesnej monarchii austro-węgierskiej ze Lwowem. Poeta Mieczysław Orłowicz stwierdził o niej – „najpiękniejsza linia kolejowa północnych Karpat”…

3wtU01

DSCF1612

mistviadukvorohta

Źródło: wikipedia, bieszczader.pl. eko-karpaty.com

Dodaj komentarz