fbpx

Jessica Cox – gra na fortepianie, surfuje i …pilotuje samolot, a nie ma rąk!

 

Ludzie traktowali moją niepełnosprawność jako ograniczenia. Chciałam udowodnić im jak bardzo się mylą – mówi pierwsza w historii kobieta pilot bez rąk. Niepełnosprawność nie przeszkodziła jej również w zdobyciu czarnego pasa w taekwondo oraz nauce gry na fortepianie. To tylko niektóre z licznych pasji Jessica Cox. 32-latka ma ich znaczenie więcej!

Historia 32-letniej Jessicy Cox z Tucson jest najlepszym przykładem na to, że niepełnosprawność nie musi stać na przeszkodzie w spełnianiu marzeń. Mimo tego, że Amerykanka urodziła się bez rąk nie pozwoliła, by fakt ten zdominował jej życie. Kilkanaście lat temu Jessica rzuciła w kąt protezy, które nosiła od dziecka i zaczęła posługiwać się nogami. Droga do samodzielności nie należała jednak do najłatwiejszych. – Musiałam poradzić sobie z pewnymi problemami w nauce samodzielnego ubierania – to był czas prób i błędów – wspomina Cox. – Obecnie jedynie w czesaniu się potrzebuję małej pomocy – dodaje.

images
Jessica od dziecka była bardzo aktywna. Ćwiczyła gimnastykę i tańczyła. Jako 10-latka zaczęła trenować taekwondo – obecnie jest posiadaczką czarnego pasa w tej dziedzinie. Potrafi również grać na fortepianie, a pięć lat temu została pierwszą kobietą pilotem bez rąk. W czasie, gdy starała się o licencję pilota, poznała na zajęciach ze sztuk walki swojego męża – Patricka Chamberlaina – Był moim instruktorem. Posiadał czwarty stopień czarnego pasa. Nasza początkowa relacja funkcjonowała na zasadzie trener-uczeń. Dopiero później zaczęliśmy się spotkać poza szkołą – opisuje Cox. – Zaimponowała mi swoją pozytywną energią i otworzyła oczy na nowe możliwości. Po kilku miesiącach randek, byłem pewien, że chcę z nią spędzić całe życie – dodaje Patrick.

635713477127951925
Jessica pragnie zmienić sposób w jaki postrzega się osoby niepełnosprawne. Natomiast na swoich wykładach motywacyjnych, namawia ludzi bez rąk i nóg, by wyzbyli się wewnętrznych ograniczeń. Z własnego doświadczenia wie, że to one stoją na przeszkodzie w osiąganiu zamierzonych celów – nie niepełnosprawność.

images

ARVE Error: Need Provider and ID to build iframe src.

Źródło:bbc.com, kobieta.fakt.pl

Dodaj komentarz