fbpx

Szkocki farmer odkrywa zaginione miasto sprzed 5 tysięcy lat… starsze niż egipskie piramidy

Na długo przed Stonehenge, czy nawet zanim jeszcze zbudowano piramidy w Egipcie, Skara Brae była prosperującą wioską. Cofnij się w czasie o 5 tysięcy lat żeby odkryć najlepiej zachowaną osadę z epoki Neolitu w Zachodniej Europie.

Któregoś roku pewien farmer na jednej z wysp archipelagu Orkady w Szkocji natknął się na wielki kamień, który zdawał się nie pasować do swojego otoczenia. Kiedy mężczyzna przewrócił ów kamień na drugą stronę, spotkała go największa niespodzianka jego życia. Pod nim znajdowała się Skara Brae, ukryte i dawno zaginione miasto sprzed 5 tysięcy lat. Farmer z początku sądził, że jest to dom, jako że wydawało mu się zbyt małe jak na miasto. Jednak kiedy pokazał innym swoje znalezisko, wkrótce zorientował się, co tak naprawdę odkrył.

Orkady to archipelag o bardzo długiej historii. Tam znajdowała się jedna z najstarszych osad Brytyjczyków, jaka kiedykolwiek istniała. Historycy uważają, że Skara Brae była miastem ponad 5 tysięcy lat temu. Jeśli to prawda, to Skara Brae jest starsza niż Stonehenge i egipskie piramidy. Jako że z biegiem lat została pokryta wydmami piaskowymi, bardzo dobrze się zachowała. Szacuje się, że żyło tam od 50 do 100 osób. Ta liczba być może nie robi wielkiego wrażenia, ale jest bardzo wysoka jak na tamte czasy, kiedy ludzi było znacznie mniej.

Te domy nie były jedynie schronieniem dla obywateli Skara Brae. W centrum każdego z nich znajdowało się wodoszczelne zlewisko, które być może było używane do łapania ryb na posiłek.

 

 

 

Źródło: themindcircle.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz