fbpx

Krótka historia o pachnicy dębowej. Czyli o tym jak chrząszcz uratował 360 lip zagrożonych wycięciem

Na wiosnę odbędzie się uroczyste otwarcie drogi między Przysieczą a Pródnikiem na Opolszczyźnie. Jest to alternatywa dla starej, wąskiej drogi wojewódzkiej nr 414 otoczonej pięknymi, wiekowymi lipami. Budowa nowej drogi była konieczna ze względu na lokatora starych drzew. Mowa o ściśle chronionym w Europie chrząszczu, pachnicy dębowej, zamieszkującym dziuple podatnych na próchnienie drzew.

Ekolodzy mogą już spać spokojnie. Dzięki temu, że chrząszcz zamieszkał w 360 starych, przydrożnych lipach, pomnik przyrody został uratowany. Tym samym chrząszcz przyczynił się do powstania nowej, równoległej drogi łączącej część województwa opolskiego z autostradą A4.

Na jej budowę przeznaczono ponad 30 milionów złotych. W porównaniu do starej trasy, jest ona przede wszystkim bezpieczna i podróżuję się nią bardzo wygodnie. Powstały nowe zatoki dla autobusów, skrzyżowania zostały przebudowane a przy przejściach dla pieszych zamontowano oświetlenie.

Pachnica dębowa pokazała nam bardzo wyraźnie, że zamiast wchodzić w drogę naturze, warto szukać innych rozwiązań. Wspaniale, że udało się je znaleźć a otwarcie trasy połączone z rajdem rowerowym z pewnością będzie pięknym tego zwieńczeniem.

 

Źródło: opowiecie.info

Opracowanie: Dominique

Dodaj komentarz