Regeneracja uszkodzonych nerwów jest możliwa
Regeneracja utraconych połączeń nerwowych u osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym lub udarem mózgu jest możliwa. Naukowcy odkryli substancję, która może odgrywać kluczową rolę w uruchamianiu chemicznych procesów odbudowy nerwów.
Zespół naukowców z Imperial College London i Hertie-Institut z Uniwersytetu w Tybindze odkrył, że koaktywator P300/CBP (PCAF) może prowadzić do reaktywacji zniszczonych nerwów. Badacze wstrzyknęli PCAF myszom z uszkodzonym centralnym układem nerwowym i odnotowali pojawienie się dużej liczby włókien nerwowych, których wcześniej nie było.
- Nasze badania sugerują, że możemy być w stanie wywołać odpowiednie zmiany chemiczne katalizujące wzrost nerwów po uszkodzeniu CUN. Ostatecznym celem eksperymentów powinno być stworzenie farmaceutyku, który zachęciłby nerwy do wzrostu i naprawy. To wyraźnie poprawiłoby stan zdrowia pacjentów – powiedział Simone Di Giovanni, jeden z autorów badań.
W toku dalszych badań, naukowcy chcą sprawdzić czy mysz leczona z wykorzystaniem PCAF chociaż częściowo odzyska funkcje utracone przez uszkodzenie nerwów. Może być to pierwszy krok ku stworzeniu odpowiedniego leku i rozpoczęciu badań klinicznych.
Neurobiolodzy wciąż nie wiedzą, jak to jest możliwe, że aksony z obwodowego układu nerwowego mogą się regenerować, a z centralnego układu nerwowego już nie. W przypadku OUN aż 30 proc. nerwów regeneruje się, a organizm odzyskuje utracone funkcje. Celem uczonych jest doprowadzenie do podobnej sytuacji z CUN.
Źródło: nt.interia.pl