fbpx

Wszyscy pomagają Ukrainie. 6 pokrzepiających historii ze świata

Od organizacji charytatywnych i rządów, po celebrytów i zwykłych ludzi – miliony ludzi pomagają uciekającym przed wojną i szukającym schronienia Ukraińcom. Historie te inspirują świat swoją szczodrością i siłą.

Informacje o tym co dzieje się za naszą wschodnią granica, ale także tuż przy niej obiegają codziennie cały świat. Prezentujemy kilka pozytywnych, pokrzepiających historii o pomocy dla Ukrainy, o których napisał portal Good News Network, anglojęzyczny odpowiednik Dobrych Wiadomości. Mamy nadzieję, że będą one stanowić antidotum na codzienny natłok doniesień o bólu i cierpieniu.

1. Polski weterynarz przedostaje się na Ukrainę, by ratować uwięzione zwierzęta

32-letni polski lekarz weterynarii Jakub Kotowicz wyruszył na misję ratunkową do strefy działań wojennych w zeszłym tygodniu i od tego czasu w trzech konwojach uratował we Lwowie około 200 kotów i 60 psów.
Obecnie w jego klinice weterynaryjnej przebywają uratowane zwierzęta, w tym kózka pigmejska z chorymi nogami i duży kot Sfinks, który uwielbia się przytulać. W ramach swojej pracy w lecznicy dla zwierząt Jakub prowadzi także  Fundację ADA. Jego podopiecznym w tej chwili jest wymagające stałej opieki dwumiesięczne koźlę pigmejskie o imieniu Sasha, które dzieli miękkie łóżko z dwoma psami chihuahua.

Jakub założył organizację charytatywną w wieku 17 lat i prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt w Przemyślu, zaledwie 30 minut od granicy z Ukrainą.

2. Szef kuchni gwiazd gotuje za darmo dla tysięcy osób na granicy z Ukrainą
José Andrés,  hiszpańsko-amerykański szef kuchni, restaurator i założyciel World Central Kitchen, uruchomił kuchnię kryzysową w Przemyślu – zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, do której codziennie napływają dziesiątki tysięcy uchodźców. W dwunastu ogromnych patelniach do paelli i dwunastu dużych piecach gotuje się setki tysięcy posiłków.
Magazyn we Lwowie, na zachodzie Ukrainy, wysyła ciężarówki z tymi posiłkami do miast położonych dalej na wschód, takich jak Odessa i Mykołajew. Do tej pory wydano już milion posiłków.

3. Wiele znanych i wpływowych osób wykorzystało swoje fortuny i platformy, by wesprzeć pomoc dla Ukraińców.

Legenda Manchesteru United, David Beckham odstąpił swoje konto na Instagramie ukraińskiej lekarce. Profil Beckhama ma ponad 71 milionów obserwujących -teraz kontrole nad nim sprawuje Iryna, szefowa regionalnego centrum położniczego w Charkowie. Iryna, znana tylko pod swoim imieniem, pracuje 24 godziny na dobę, pomagając matkom bezpiecznie rodzić dzieci w jednej z najgorętszych stref konfliktu.

Prawdopodobnie ryzykujemy życiem, ale w ogóle o tym nie myślimy – napisała. –Kochamy naszą pracę.

View this post on Instagram

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

Mila Kunis, amerykańska aktorka urodzona w Ukrainie i Aston Kutcher przeznaczyli 3 miliony dolarów ze swoich filmowych i telewizyjnych majątków na akcję GoFundMe, której celem jest zebranie 30 milionów dolarów. –Moja rodzina przyjechała do Stanów Zjednoczonych w 1991 roku, ale ja urodziłam się w Czerniowcach na Ukrainie w 1983 roku – napisała Kunis na stronie GoFundMe.

Autorka przygód o Harrym Potterze, J.K. Rowling również przekazuje część zysków ze sprzedaży swoich książek na pomoc Ukrainie.

4. Ukraina przyłącza się do europejskiej sieci energetycznej, kończąc tym samym swoją zależność od Rosji
Belgijska spółka energetyczna ENTSO-E przyłączyła ukraińską sieć energetyczną do w dużej mierze niezależnego systemu obejmującego większą część Europy, co pozwoli Ukrainie uniezależnić się od rosyjskich elektrowni.

Ten krok da Ukrainie możliwość otrzymywania energii elektrycznej, jeśli (Rosja) nadal będzie niszczyć naszą infrastrukturę energetyczną, a tym samym uratuje nasz system energetyczny – powiedział Wołodymyr Kudrycki, który przewodniczy zarządowi ukraińskiego operatora sieci Ukrenergo. —Jesteśmy szczerze wdzięczni naszym europejskim partnerom za ich wielkie wsparcie i pomoc w tych trudnych czasach.

Oprócz zmniejszenia uzależnienia od węgla, co jest dodatkowym bonusem, Ukraina mogłaby eksportować energię jądrową do innych części Europy, co Bruksela uważa za korzystne dla obu stron.

Ukrainie

 

5. Rząd włoski zapowiada odbudowę teatru w Mariupolu
Minister kultury Włoch, Dario Franceschini, poinformował na Twitterze, że w parlamencie przyjęto propozycję wykorzystania funduszy włoskiego rządu do odbudowy zniszczonego teatru w mieście Mariupol.
Zaznaczył przy tym, że “teatry wszystkich krajów należą do całej ludzkości“.

 

6. Firma zajmująca się przewozem psów dostarcza tony karmy dla ukraińskich czworonogów
Firma zajmująca się transportem psów, po zebraniu karmy o wartości prawie 11 000 funtów (5 000 kg), pomaga nakarmić psy z ogarniętej wojną Ukrainy. Firma z hrabstwa Staffordshire Daisybrook International Pet Transport została zasypana 300 workami karmy dla psów i innymi darami z całej Wielkiej Brytanii. Właściciel Matthew Hunt dostarczył je pod polsko-ukraińską granicę swoim specjalistycznym samochodem dostawczym dla psów, wypełnionym po dach karmą – i planuje odbywać tę podróż raz w tygodniu.

Ukrainie

 

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

4 thoughts on “Wszyscy pomagają Ukrainie. 6 pokrzepiających historii ze świata

Dodaj komentarz