fbpx

Wiadomość niczym z filmu sci-fi! 2 tajemnicze bąble wewnątrz Ziemi

Dwa wielkie „bąble” tektoniczne, które noszą nazwę LLSVP znów znalazły się w centrum uwagi naukowego świata. Oto nowa teoria ich powstania.

Świat nauki wie o nich już dawna. Pierwsze wzmianki o tektonicznych „bąblach” pojawiły się już w latach 80. ubiegłego wieku i zafascynowały zarówno geofizyków jak i wszystkich amatorów geologii. Uznano wówczas, że dwie tajemnicze formacje (jeden odkryty pod kontynentem afrykańskim, a drugi pod Oceanem Spokojnym) to olbrzymie prowincje obniżonych prędkości fal poprzecznych o różnej lekkości płaszcza znajdującego się wokół nich.

Najnowsze analizy badaczy z Arizona State University oraz zaawansowane symulacje komputerowe wykazały, że te dwie formacje różnią się między sobą przede wszystkim wysokością – formacja znajdująca się pod Afryką jest wyższa od tej na Oceanie Spokojnym (o ok. 1 tys. km) i znacznie gęstsza. Wnioski te zostały opublikowane w „Nature Geoscience” i po raz pierwszy wyjaśniają możliwą ich genezę.

Symulacje komputowe wykazały, że formacje mogą oscylować w górę i w dół przenikając przez płaszcz. Zdaniem badaczy oba LLSVP składają się z subdukowanych płyt tektonicznych, które wsuwają się pod płaszcz Ziemi inicjując tym samym proces nagrzewania i opadania – to z kolei skutkuje powstaniem formacji przypominających „bąble”.

Druga teoria, bardziej odważna i mniej oczywista wskazuje na to, że „bąble” to efekt zderzenia się Ziemi z protoplanetą o nazwie Thea – aktualnie jednak badacze nie dysponują rzetelnymi faktami na poparcie tej śmiałej tezy.

 

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: chip.pl

 

 

 

3 thoughts on “Wiadomość niczym z filmu sci-fi! 2 tajemnicze bąble wewnątrz Ziemi

Dodaj komentarz