fbpx

Łysi mężczyźni wyglądają na bardziej męskich, inteligentniejszych i odnoszących sukcesy. Tak twierdzi nauka

Zdaniem naukowców, łysi mężczyźni są podświadomie uznawani przez otoczenie za bardziej dominujących i skutecznych. Autorem jednej z analiz jest Albert E. Mannes, który sam jest pozbawiony włosów na głowie. Naukowiec przeprowadził w 2012 r. badanie, mające na celu ustalenie, jakie reakcje wywołuje w ludziach widok łysych mężczyzn.

W eksperymencie wzięło udział 59 osób, z których każda dwukrotnie obejrzała zdjęcia tego samego mężczyzny. Na jednym miał on ogoloną głowę, a na drugim bujną czuprynę. Pytani odpowiedzieli, że łysy mężczyzna wydał im się silniejszy, większy i bardziej dominujący niż ten z włosami.

Przy tym istotne było dla nich przy tej ocenie, czy mężczyzna jest zupełnie łysy. Jeśli miał tylko trochę włosów lub dopiero zakola, nie przypisywali już mu podanych wyżej cech.

Czy łysienie ma jakiś związek ze sprawnością seksualną?

Seth Godin, znany mówca i specjalista od marketingu, który od 20 lat jest zupełnie łysy, tłumaczył na łamach “Wall Street Journal”, skąd bierze się takie wrażenie.

— Nie chodzi o to, że ogolenie głowy sprawi, iż odniesiesz sukces. Jednak jest to rzucający się w oczy znak aktywności i zdolności do podejmowania decyzji — uważa.

Łysi mężczyźni sprawiają wrażenie nie tylko bardziej zdecydowanych i silnych, ale również inteligentniejszych. Ronald Henss z Uniwersytetu w Saarland przeprowadził badanie z udziałem 20 tys. osób, które pokazało, że łysi mężczyźni są zazwyczaj postrzegani jako starsi oraz mądrzejsi.

W większości są to stereotypy. Do niedawna nawet naukowcy wierzyli, że łysi mężczyźni są bardziej wydolni seksualnie. Łączyli fakt wypadania włosów z działaniem testosteronu.

Dziś już wiemy, że łysienie nie ma związku z testosteronem, lecz z jego pochodną, hormonem DHT.

Ta wiedza nie przeszkadza dalej utożsamiać łysiny ze sprawnością seksualną. Wystarczy spojrzeć na takie symbole jak Jason Statham, Bruce Willis czy Vin Diesel.

Źródło: womansday.com

Dodaj komentarz