fbpx

Aleja 1000 Drzew w Gliwicach w ramach akcji “Małe kroki, wielka zmiana”

Z uśmiechami na twarzy i w poczuciu dobrze wykonanej pracy — pracownicy fabryki ISOVER w Gliwicach razem z uczniami Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku posadzili 1000 buków. Wydarzeniu — przy dźwiękach leśnych piosenek — towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Nie zabrakło także czasu na integrację i poszerzenie wiedzy na temat środowiska i jego ochrony. — Chcemy, aby świat był lepszym domem, dlatego produkując lokalnie, angażujemy się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Aleję Tysiąca Drzew posadziliśmy przy popularnym wśród mieszkańców Gliwic i okolic miejscu kontaktu z naturą oraz całorocznego, aktywnego wypoczynku. Bardzo się z tego cieszymy! M.in. w taki sposób realizujemy naszą misję Making the world a better home — mówi Zuzanna Schön, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Marketingu.

 Wydarzenie odbyło się przy Ośrodku Wypoczynkowym w Gliwicach Czechowicach. Pracownicy fabryki ISOVER w Gliwicach razem z uczniami jednej z klas z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku pod okiem eksperta zasadzili 1000 buków. Wybór nie był przypadkowy.

Buk ważny dla ludzi i zwierząt

— Buk jest jednym z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w naszych lasach oraz gatunkiem drzew, które są najlepiej przystosowane do panujących warunków przyrodniczych w Polsce. Od dawna inspiruje artystów, poetów i pisarzy. Dawniej był symbolem płodności, długowieczności, mocy i siły. Łatwo można go rozpoznać, dzięki charakterystycznej srebrzystoszarej i gładkiej korze, która, choć z wiekiem może się pofałdować, to nigdy nie pęka i nie łuszczy się. Buk może żyć około 300 lat i osiągać wysokość do 40 metrów, tworząc niezwykle imponujące drzewostany. Jego owalne liście zmieniają barwę w zależności od poru roku, a zimą utrzymują się na gałęziach. Latem tworzą skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem. Pełni ważną funkcję w ekosystemie. To intensywny producent ściółki leśnej, a dzięki temu, że liście buka są bogate w związki wapnia, przyczyniają się do wzbogacenia gleby w substancje pokarmowe i zapobiegają jej ubożeniu. Bukiew, czyli orzeszki bukowe, uwielbiane są przez zwierzęta. Eksperci policzyli, że żywi się nimi około ponad 50  gatunków ptaków i ssaków. I najważniejsze. Buk potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę, co wystarcza dla 50 osób. Co roku każdy hektar lasu bukowego usuwa z powietrza około 50 ton pyłu. A w związku z tym, że lubi miejsca umiarkowanie wilgotne to teren, gdzie zostały posadzone, jest dla niego idealny — mówimgr inż. leśnictwa Przemysław Voss, pod okiem którego pracownicy ISOVER sadzili buki.

 Małe kroki, wielka zmiana” na rzecz lokalnych środowisk

Akcja przebiegła w dobrej atmosferze i w poczuciu dobrze wykonanej pracy. Wydarzeniu — przy dźwiękach leśnych piosenek — towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Nie zabrakło też czasu na integrację i poszerzenie wiedzy na temat środowiska i jego ochrony.

Aleja Tysiąca Drzew ISOVER powstała z okazji 30-lecia marki w Polsce w ramach realizowanej przez Grupę Saint-Gobain akcji „Małe kroki, wielka zmiana”. W ten sposób firma chciała symbolicznie podkreślić swoje zobowiązania wobec środowiska i przyszłych pokoleń. To nie była pierwsza inicjatywa, w jaką zaangażowała się marka, na rzecz lokalnej społeczności.

— Jako odpowiedzialny producent, ISOVER od wielu lat inicjuje i czynnie angażuje się w liczne akcje społeczne. W ramach kampanii edukacyjnej #LepiejBezSmogu już od 2019 r. promujemy energooszczędność oraz ideę termoizolacji budynków w kontekście walki o poprawę czystości powietrza, ochronę naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Chętnie angażujemy się w akcje, w których możemy nie tylko wesprzeć potrzebujących, ale też dzielić się pozytywną energią oraz „ciepłem”, z którymi utożsamiana jest marka ISOVER. Co roku wspólnie z partnerami organizujemy dla mieszkańców cieszący się dużą popularnością wieczorny przejazd na rolkach ISOVER Nightskating Gliwice, którego celem jest rekreacja i wychowanie przez sport oraz integracja różnych grup społecznych i wiekowych, a przede wszystkim dobra zabawa. Od 7 lat wspieramy lokalną akcję „Motoserce”, w której każdego roku bijemy rekord zbiórki krwi — podczas ostatniej edycji udało się zebrać aż 20 tys. litrów! Nasi pracownicy brali też udział w turnieju charytatywny „Gramy dla hospicjum” oraz w inicjatywie Fundacji Habitat for Humanity, podczas której remontowaliśmy mieszkanie w Gliwicach dla potrzebującej rodziny podsumowuje Anna Kozera, koordynatorka marki Isover.

W wydarzeniu obok pracowników fabryki Isover w Gliwicach oraz uczniów Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku wzięli udział także gospodarze terenu — przedstawiciele działu zieleni wraz z kierownikiem Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach także zasadzili sadzonki buka.

— Choć to kolejne nasadzenia drzew w Gliwicach w ostatnim czasie, to nie jest to koniec. Mamy nadzieję, że takich akcji będzie więcej — podsumowuje MZUK w Gliwicach na swojej stronie internetowej.

Dodaj komentarz