fbpx

Superkomputery AGH wśród najwydajniejszych na świecie

Po raz drugi w historii trzy superkomputery z tego samego polskiego centrum superkomputerowego ACK Cyfronet w AGH Kraków zostały jednocześnie wyróżnione na liście TOP500, która klasyfikuje superkomputery z największą mocą obliczeniową na świecie.

Wśród krakowskich superkomputerów o imponującej mocy znajdują się Athena, Helios i Ares. Cyfronet AGH może się także pochwalić wysoką pozycją swoich maszyn na liście Green500, która ocenia superkomputery pod kątem efektywności energetycznej.

Ostatnia jesienią ogłoszona lista TOP500, przedstawiona w Denver, USA, jest ósmym rankingiem, w którym ACK Cyfronet AGH ma więcej niż jeden superkomputer. Athena, będąca najszybszym superkomputerem w Polsce, zajęła 155 miejsce w TOP500. Jest wykorzystywana zarówno do zaawansowanych symulacji naukowych, jak i w dziedzinach związanych z AI i uczeniem maszynowym, w tym w medycynie, farmakologii, biologii, chemii czy fizyce. Jej moc obliczeniowa w zakresie AI to niemal 240 PetaFlops.

Helios, który obecnie zajmuje 291 miejsce w TOP500, ma szanse na wyższą pozycję po pełnym zainstalowaniu systemu w przyszłym roku. Ares, oferujący moc ponad 4 PetaFlops, znajduje się na miejscu 404.

Lista Green500, publikowana równolegle do TOP500, ocenia superkomputery pod kątem wydajności energetycznej. Na tej liście krakowska Athena zajęła miejsce 22, Ares 114, a Helios 344.

Najmocniejszym superkomputerem na świecie pozostaje amerykański Frontier z Oak Ridge National Laboratory, który jako pierwszy osiągnął poziom 1 EksaFlops, osiągając teoretyczną moc 1,68 EksaFlops. W czołówce światowego TOP10 znalazło się sześć superkomputerów z USA, trzy z Europy i jeden z Japonii.

Najszybszym superkomputerem w Europie jest LUMI, stworzony dzięki współpracy 10 krajów europejskich, w tym Polski, który uplasował się na piątym miejscu w listopadowym rankingu TOP500.

Superkomputery te pozwalają na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie obliczeń, które na pojedynczych komputerach zajęłyby lata (w rzeczywistych przypadkach nawet do 150, 700 czy 1000 lat).

Dodaj komentarz