fbpx

Plastry pompujące dla osób po zawale. Całkowicie zregenerują serce!

W Niemczech pod koniec 2021 r. rozpoczęła się pierwsza rekrutacja pacjentów po zawałach serca do eksperymentalnych zabiegów. 53 pacjentom wszczepiono pierwsze plastry pompujące, które przyśpieszają regenerację serca. Jeśli wyniki badań będą pozytywne powrót do zdrowia po zawale stanie się kwestią czasu.

Plastry pompujące pomogą zregenerować serce po zawale w taki sposób, że organ wróci do pełni sprawności dzięki własnym komórkom. Plastry wspomogą pompowanie krwi i uwolnią substancje chemiczne, które będą stymulować kardiomiocyty do szybszej regeneracji. To efekt sprytnej inżynierii genetycznej, podczas której zwykłe komórki są przeprogramowane w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste.

Przypomnijmy, że komórki macierzyste osób dorosłych pozostają niewyspecjalizowane, aktywują się wyłącznie w razie nagłej potrzeby. Jak wyjaśnił do dr William W. Li:

„Mogą się odnawiać i rozmnażać przez podział komórkowy i zachowywać swoją pluripotencję. Kiedy realizują misję, wyczuwają, co dzieje się wokół, i wykorzystują sygnały z otoczenia jako instrukcje, by przemienić się w ten typ komórek, które należy zregenerować” – wyjaśniał w podręczniku „Jedz, by pokonać chorobę. Pięć dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka”.

Plastry pompujące pomagają aktywować komórki macierzyste, aby te stały się kardiomiocytami, fibroblastami i komórkami śródbłonka wyściełające naczynia krwionośne. Zastosowanie plastrów przyśpiesza cały proces zdrowienia, a co więcej – może również całkowicie zregenerować organ, który wróci do stanu sprzed zawału.

Terapia nie jest jeszcze ogólnodostępna. Póki co, można jednak mówić o dużym potencjale – pierwsze badania przeprowadzone na zwierzętach przyniosły zdumiewające rezultaty. U zwierząt po zawałach, którym wszczepiono plastry, zauważono szybszy powrót do zdrowia – a po roku od zastosowania terapii – całkowitą regenerację uszkodzonego organu.

„Wśród 37,2 biliona komórek w twoim ciele komórki macierzyste są podgrupą niezbyt liczną, ale o wielkiej mocy – stanowią zaledwie 0,002 proc., a są w stanie zregenerować twoje zdrowie” – dodał dr William W. Li.

Jeśli kolejne badania na ludziach wykażą podobne rezultaty, możliwe, że w przyszłości uda się ograniczyć umieralność z powodu chorób sercowo-naczyniowych, które są obecnie jedną z pierwszych przyczyn przedwczesnego zgonu w krajach zachodu.

plaster

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: makeway.pl

Dr William W. Li: Jedz, by pokonać chorobę. Pięć dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka; wyd. Andromeda 2019, tłum.; Aleksandra Żak

 

 

 

Dodaj komentarz