fbpx

Dzięki przezroczystym panelom słonecznym, okna mogą produkować prąd

Pierwsze wzmianki o tym przełomowym rozwiązaniu pojawiły się już kilka lat temu, jednak zaprezentowana wtedy technologia była raczej ciekawostką. Spowodowane było to tym, że przezroczyste ogniwa miały bardzo małą sprawność, wynoszącą około 1 procent.

Wynalazek naukowców z Michigan State University jest jednak ciągle udoskonalany. Rozwiązanie o nazwie TLSC (transparent luminescent solar concentrator),  jak ujawniono podczas prezentacji jesienią 2017 roku, udało się rozwinąć osiągając sprawność na poziomie 5 procent.

Biorąc pod uwagę fakt, że tradycyjne panele słoneczne osiągają co najmniej 15 procent sprawności, można by dojść do wniosku że to wciąż za mało. Jednak obszar zastosowań działa na korzyść przezroczystych paneli, a postęp stanowi dowód na to, że ta technologia szybko się rozwija.

Możliwości zastosowania wynalazku są niemal nieograniczone. Pożąwszy od ekranów smartfonów, będących zarazem źródłem energii, po okna pojazdów czy okna w budynkach.

Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w tym kontekście szklane fasady wielkich biurowców, które już niebawem mogą stać się istotnym źródłem energii – ich powierzchnia jest znacznie większa od powierzchni dachów, na których do tej pory montowano panele.

Źródło: Healthy Food House

Dodaj komentarz