fbpx

Muzyczne obchody 25-lecia polonijnego Radia Chicago

Polonijne audycje radiowe zwykle obchodzą swoje rocznice na bankietach i piknikach. Radio Chicago zrywa ze sztampą. Proponuje nowatorską formułę − koncert z udziałem twórców programu, którzy z zawodu i zamiłowania są muzykami.

Program powstał z inicjatywy Sławomira Bielawca i Waldemara Łady w marcu 1991 r. jako audycja godzinna raz w tygodniu. − Pomysł założenia programu radiowego i pracy w nim wydawał się najbliższy naszemu artystycznemu wykształceniu i obcowaniu ze sceną, i mikrofonem. Mieliśmy też krótkie doświadczenia pracy w polskim radiu w Chicago, a wcześniej w rozgłośniach studenckich − opowiada Waldemar Łada.

Od października 1991 r. program nadawany był już jako codzienna dwugodzinna audycja popularyzująca polską muzykę, sztukę i kulturę. W miarę upływu lat prowadzący przekształcili program nadając mu profil informacyjno-reklamowy. − Jesteśmy jedynym radiem polonijnym posiadającym wszystkie akredytacje medialne i swojego przedstawiciela w Polsce w gabinecie prezydenta, w Sejmie, przy rządzie RP. Otrzymaliśmy wyróżnienie za działalność medialną od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego − podkreśla nie bez dumy Sławomir Bielawiec.

Wśród założeń programowych Radia Chicago od początku było promowanie polskiej tożsamości i przynależności narodowej, polskiego języka, kultury i sztuki, wspieranie polskiej racji stanu, a także amerykańskich polityków o polskim rodowodzie, wspieranie RP w międzynarodowych działaniach polityczno-społecznych i gospodarczych. − Najważniejsza jest jednak platforma informacyjna w języku polskim dla Polaków mieszkających w USA dotycząca aktualnych spraw w kraju i w USA − dodaje Bielawiec.

 

Czytaj więcej na dziennikzwiazkowy.com

Foto: archiwum Radia Chicago

Dodaj komentarz