fbpx

Trzeba na nowo rysować historyczne mapy Polski i Europy – przełomowe odkrycie w Chotyńcu na Podkarpaciu

Aglomerację kilkunastu osad sprzed około 2,5 tysiąca lat skupionych wokół grodu odkryli rzeszowscy archeolodzy na Podkarpaciu. Osady należały do ludności związanej ze scytyjskim kręgiem kulturowym. To najdalej na zachód Europy wysunięte pozostałości tego typu.

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego natrafili na pozostałości grodziska w okolicy Chotyńca w powiecie jarosławskim. Chociaż, jak ocenili, zachowało się w „nienajlepszym stanie”, to udało się ustalić, że ponad 2,5 tysiąca lat temu było potężne – w jego centralnym punkcie znajdowała się obszerna warownia chroniona wysokim wałem. Zachowana do dziś szerokość wału to 30-40 m, a wysokość sięga 3,5 m ponad otaczający teren. Pozostała część została zniszczona przez orkę i budowę drogi. Mimo to archeologom udało się zaobserwować jego przebieg na podstawie między innymi innej barwy ziemi, co widoczne jest zwłaszcza na zdjęciach wykonanych z lotu ptaka.

Zdaniem archeologów to odkrycie na skalę europejską. Według kierownika badań, prof. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, wiele przesłanek wskazuje, że w aglomeracji mieszkał lud Neurów, wymieniony przez „ojca historii” Herodota w V w. p.n.e. Społeczność ta związana była z koczowniczym ludem Scytów – sami też byli koczownikami. – Herodot wymienia Neurów jako sprzymierzeńców Scytów. Mówi, że oni mieli scytyjskie obyczaje – wyjaśnia prof. Czopek. Dodaje, że odkrycia dokonane w rejonie Chotyńca wnoszą znaczącą korektę w dotychczas utrwalonym obrazie zróżnicowania kulturowo-etnicznego w tej części Europy.

 

 

Czytaj więcej na: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz