fbpx

Hologramy wkraczają na sale operacyjne. Niezwykły zabieg serca, który przeprowadzili lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Takiej operacji jeszcze w Polsce nie było. Trzech lekarzy – dr Piotr Lodziński, Michał Peller oraz Paweł Balsam z WUM – za pomocą nowoczesnego systemu telemedycznego Carna Life dokonali czegoś, co dotąd mogliśmy oglądać tylko w amerykańskich serialach medycznych.

Dzięki specjalnym goglom wykorzystującym technologię rozszerzonej rzeczywistości specjaliści ze szpitala przy ul. Banacha mogli widzieć hologram serca pacjenta podczas zabiegu ablacji podłoża migotania przedsionków.

System Carna Life pozwala na sterowanie obrazem za pomocą gestów oraz głosu. W przyszłości ma jednak być wzbogacony o funkcję umożliwiającą szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka serca oraz znaczne skrócenie czasu, w jakim pacjenci są wystawieni na promieniowanie jonizujące. Pomoże to wpłynąć na skuteczność zabiegów oraz bezpieczeństwo pacjentów.

 

Jak wygląda hologram serca? Kilka lat temu można było się o tym przekonać w jednym z odcinków serialu “Chirurdzy” (“Grey’s Anatomy”)

 

 

Czytaj więcej na: zdrowie.radiozet.pl

Dodaj komentarz