fbpx

Norweskie leśne koty… zwierzęta Wikingów

Szukasz zwierzaka, do którego możesz się tulić przez całą zimę? Mamy dla ciebie dobre wiadomości – właśnie czytasz odpowiedni artykuł!

Norweski leśny kot, zwany też skogkatt lub “Wegie” to rasa kota długowłosego rodem z twoich snów – lub rodem z bajek.

Te ogromne koty były przedstawiane wielokrotnie w legendach ludowych w krajach skandynawskich. Są bardzo popularne w Norwegii, Islandii, Szwecji, a także we Francji. Uważa się, że rasa ta przybyła do Norwegii wraz z Wikingami z archipelagu Brytyjskiego w okresie wczesnego średniowiecza. Od tamtej pory zwierzęta stopniowo przystosowały się do panującego w krajach skandynawskich zimnego klimatu.

Zwierzaki odgrywają kluczową rolę w naszym życiu, poprawiając nasze psychiczne i fizyczne samopoczucie, obniżając poziom stresu i uczucie samotności.

Wikingowie wiedzieli o licznych zaletach towarzystwa czworonogów. Żyli z kotami u boku przez tysiące lat. Już 4 tysiące lat temu koty żyły wśród Wikingów w ich gospodarstwach, na statkach, a nawet w domach pierwszych Skandynawów. Ceniono ich rolę w hamowaniu rozprzestrzeniania się chorób i utrzymywaniu domów i statków wolnych od myszy.

Wygląd

Te majestatyczne zwierzęta przypominają Majkuny, bardzo możliwe więc, że są ich dalekimi krewnymi. Koty norweskie leśne wyróżniają się jednak wśród innych swoim rozmiarem, a także spokojnym, cichym charakterem.

Mają silne mięśnie i grube futro chroniące je przed zimnem i wilgocią, co z pewnością było przydatne podczas ich przygód na statkach.

Jeśli jakikolwiek kot jest zbudowany tak, żeby pasował do swojego otoczenia, jest nim norweski kot leśny. Po wielu latach naturalnej selekcji ta rasa stała się bardzo wytrzymała i zdolna do przetrwania długich, ciężkich zim w Norwegii – The Cat Fancier’s Association (ang. stowarzyszenie miłośników kotów).

Cechy

Te koty są kochającymi członkami rodziny, przyjazne, niezależne, i towarzyskie. Są dość “gadatliwe”, regularnie miauczą, tak jakby uczestniczyły w prawdziwej rozmowie.

Uwielbiają odkrywać otoczenie, dlatego świetnie się wspinają. Mają bardzo spokojne usposobienie i zazwyczaj bardzo dobrze dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami domowymi.

Szybko adaptują się do warunków na zewnątrz, ale w domu to prawdziwi miłośnicy przytulania. Kto by nie kochał kota, który w ¾ składa się z samego futerka?

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz