fbpx

Betonowy most drukowany w 3D. Najdłuższy tego typu projekt stanął w Holandii

Holandia to kraj kanałów, słynący z najróżniejszych rozwiązań do pokonywania wodnych przeszkód. Tym razem firma inżynierska ukończyła niedawno budowę największego na świecie mostu wydrukowanego w 3D.

Zbudowany w Nijmegen most mierzy 29 metrów i został ukończony dzięki współpracy Instytutu Technologii w Eindhoven, dwóch firm inżynierskich oraz pomocy rządowej w zakresie planowania.

Przewyższa on o 3.04 metra poprzedni rekordowy most drukowany w 3D w Chinach, stanowiąc doskonałą wizualizację  możliwości druku 3D, zarówno dla projektantów, jak i decydentów. Wśród nich jest między innymi fakt, że drukarki 3D zużywają znacznie mniej materiałów niż tradycyjne techniki budowlane i oferują projektantom większe możliwości aranżacyjne.

“Miasto Nijmegen jest bardzo zaszczycone otrzymaniem tego innowacyjnego mostu wydrukowanego w 3D,” powiedział radny Bert Velthuis z Rady Miasta Nijmegen. “Jesteśmy miastem mostów, a ten specjalny, innowacyjny most jest wspaniałym dodatkiem. Most ma na celu łączyć: w fazie projektowania i budowy połączył różnych partnerów, a od teraz most łączy naszych mieszkańców.”

Drukowanie 3D betonowych elementów konstrukcyjnych mostu. Zdjęcie: Urząd Miasta Nijmegen/Michiel van der Kley.Most jest efektowny w wyglądzie, z wyrzeźbionymi stożkowymi stopami, które nadają mu kształt trochę podobny do gąsienicy. Prezes firmy Weber Benelux zajmującej się drukiem 3D stwierdził, że most, który został zaprojektowany na komputerze i wydrukowany kawałek po kawałku przed zmontowaniem na miejscu, wymagał 50% mniej materiału do jego wykonania, ponieważ drukarka umieszcza beton tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne dla zachowania strukturalnej spójności.

Co więcej, forma i projekt będą dostępne w siedzibie Weber Benelux w Nijmegen przez kolejne lata, co oznacza, że most może być szybko oddany do użytku i ponownie wydrukowany z niewielkimi poprawkami, co jest rzadkością w dużych projektach publicznych i pozwala zaoszczędzić dziesiątki tysięcy na kosztach projektowania, pomiarów i doradztwa.

“Nijmegen miało fantastyczny rok, ponieważ zostało mianowane Zieloną Stolicą Europy”, powiedział radny gminy Nijmegen Harriët Tiemens, w oświadczeniu z 2019 r. inaugurującym budowę mostu. “Ten nowy innowacyjny zrównoważony most drukowany w 3D jest pięknym tego dopełnieniem”.

O innych ciekawych projektach z zakresu budowy mostów przeczytasz TU.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network

 

3 thoughts on “Betonowy most drukowany w 3D. Najdłuższy tego typu projekt stanął w Holandii

Dodaj komentarz