fbpx

„Myszojeleń” zauważony po raz pierwszy od niemal 30 lat

W północno-zachodniej wietnamskiej dżungli zaobserwowano, po raz pierwszy od 30 lat, bardzo rzadki gatunek małych zwierząt przypominających jelenie.

Z badań opublikowanych w najnowszym wydaniu magazynu Nature Ecology and Evolution wynika, że kanczyle, zwierzęta, które po raz ostatni w naturze widziano w 1990 roku, najwyraźniej powróciły. Zaobserwowano je w Wietnamie. Nie bez powodu nazywa się je myszojeleniami.

Ostatni raz zanotowano obecność kanczyla na początku lat 90, kiedy to jeden z myśliwych przyniósł upolowane zwierze biologom. Uważa się, że myszojelenie zostały zostały zepchnięte na skraj wyginięcia przez polowania.

 

 

Naukowcy przybyli do jednej z wietnamskich wiosek. Od okolicznych mieszkańców otrzymali informację na temat prawdopodobnych obszarów występowania kanczyli. Następnie ustawili tam kamery aktywowane ruchem. Dzięki temu udało się zaobserwować niezwykle rzadkiego kanczyla w środowisku naturalnym. Zdjęcia również zostały opublikowane w czasopiśmie. W artykule naukowcy twierdzą, że znalezisko może pomóc przywrócić populację tych zwierząt, podobnie jak i innych „zaginionych” gatunków.

Zanikanie populacji kanczyli jest ściśle związane z działalnością człowieka. Zwierzęta zamieszkujące lasy w Azji Południowo-Wschodniej są narażone na wyginięcie ze względu na coraz śmielsze ingerencje ludzi w ich środowisko naturalne.

Źródło: CNN, The Guardian

Dodaj komentarz