fbpx

Hiszpania wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

Hiszpania może być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wypróbuje czterodniowy tydzień pracy – rząd zgodził się na uruchomienie pilotażowego projektu dla firm, które byłyby zainteresowane tym pomysłem.

Na początku tego roku hiszpańska partia Más País ogłosiła, że rząd zaakceptował jej propozycję 4-dniowego tygodnia pracy – obecnie prowadzone są rozmowy na ten temat, a kolejne spotkanie ma się odbyć w ciągu najbliższych tygodni.

„Hiszpania jest jednym z krajów, w których pracownicy pracują więcej godzin, niż wynosi średnia europejska, ale nie należymy do najbardziej produktywnych krajów” – powiedział Errejón z Más País   – „Utrzymuję, że praca w większym wymiarze godzin nie oznacza lepszej pracy”.

Podczas gdy dokładne szczegóły pilotażowego projektu zostaną ustalone z rządem, Más País zaproponowała konkretny, trzyletni projekt o wartości 50 mln euro, który pozwoliłby firmom na wypróbowanie redukcji godzin pracy przy minimalnym ryzyku. Szacowane koszty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy miałyby być pokryte przez rząd w 100 procentach w pierwszym roku, 50 proc. w drugim i 33 proc. w trzecim.

„Z naszych danych wynika, że w projekcie mogłoby wziąć udział około 200 firm, zatrudniających od 3 do 6 tysięcy pracowników” – powiedział Héctor Tejero z Más País – „Chcemy zobaczyć prawdziwą redukcję godzin pracy – bez utraty części wynagrodzenia lub likwidowania miejsc pracy”.

 

Idea skrócenia tygodnia pracy stale zyskuje na popularności, jednak nikt jeszcze nie wprowadził jej na masową skalę. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że jest to doskonały sposób na zwiększenie produktywności pracowników, ale i poprawę ich zdrowia psychicznego, a także na walkę ze zmianami klimatu.

 

Źródło: national-geographic.pl

 

Dodaj komentarz