fbpx

Litwa i Czechy rezygnują z paszportów covidowych

W związku ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzącego się coraz powszechniej wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 od soboty na Litwie nie będzie już obowiązywał paszport covidowy – postanowił w środę rząd.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkys wskazał, że “wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje zarówno u osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także u ozdrowieńców”.

— W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła — zaznaczył minister, dodając, że “pozostaje on w arsenale walki z chorobą i w razie potrzeby zostanie przywrócony”.

Certyfikaty szczepień znoszą również Czesi

W środę Najwyższy Sąd Administracyjny (NSS) Czech zniósł obowiązek okazywania certyfikatów szczepień lub przebytej choroby COVID-19 przed wejściem do restauracji, klubów i salonów gier oraz podczas pobytu w hotelach. Decyzja sądu zacznie obowiązywać za 7 dni.

Po tym terminie wszystkie osoby, które nie wykazują objawów choroby, w tym osoby niezaszczepione, będą mogły korzystać z lokali gastronomicznych i hoteli.

Ministerstwo Zdrowia ma jednak czas na odniesienie się do decyzji sądu. Utrzymanie obecnych przepisów, zdaniem sędziego NSS Petra Mikesza, wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego lub uznania, że każda osoba podejrzana jest o zakażanie innych.

“Rozporządzeniem nie można zmuszać ludzi do szczepień”

Sąd orzekł, że ministerialne rozporządzenia nie mogą być konstruowane w ten sposób, że choćby pośrednio zmuszają ludzi do szczepień, które nie mają charakteru obowiązkowego. Osoby nieszczepione nie miałyby wyboru i musiałyby się zaszczepić, jeśli chcą żyć normalnie — powiedział Mikesz. Stwierdził również, że NSS ma do rozpatrzenia jeszcze inne wnioski dotyczące podobnych restrykcji.

 

One thought on “Litwa i Czechy rezygnują z paszportów covidowych

Dodaj komentarz