fbpx

Zwycięzca konkursu Wildlife Photographer of the Year wyłoniony. Zobacz niezwykłą fotografię…

Inicjatorem i organizatorem konkursu Wildlife Photographer of the Year jest Museum Historii Naturalnej w Londynie. Zwycięzcą  tegorocznej edycji  konkursu, w którym biorą udział fotografie dzikiej przyrody, jest Laurent Ballesta, francuski biolog i fotograf podwodnego świata. 

Jego zwycięski kadr przedstawia moment, w którym  ryba granik wypuszcza do wody mleczną chmurę ikry i spermy.

Co roku, od pięciu lat, Ballesta i jego zespół odwiedzał tę samą lagunę w Polinezji Francuskiej, aby być świadkami corocznego tarła, które ma miejsce  tylko w okolicach pełni księżyca w lipcu.

Po zmroku dołączyły do nich setki szarych rekinów rafowych, które w stadach polowały na graniki. Pośród tego zamieszania Ballesta uchwycił obraz, który nazwał “Stworzenie” (oryg. Creation)
Nadmierne połowy sprawiły, że granik jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W lagunie, w której Ballesta zrobił zdjęcie, graniki są chronione w ramach specjalnego rezerwatu biosfery.

Wildlife Photographer of the Year
Fot. Laurent Ballesta “Creation” (Stworzenie)

Laurent jest autorem 13 książek fotograficznych o podwodnej przyrodzie. Jako współzałożyciel firmy Andromède Océanologie od 10 lat kieruje dużymi ekspedycjami. Ilustruje podwodny świat jako przyrodnik i artysta, czy to poprzez pierwsze zdjęcia *celakanty  zrobione przez nurka na głębokości 120 metrów, 700 rekinów z Fakaravy polujących nocą, czy też najgłębsze i najdłuższe nurkowanie na Antarktydzie.

*Celakanty są członkami rzadkiego obecnie rzędu ryb, który obejmuje dwa istniejące gatunki z rodzaju Latimeria: celakant z Zachodniego Oceanu Indyjskiego, występujący głównie w pobliżu Wysp Komorów u wschodniego wybrzeża Afryki, oraz celakant indonezyjski (przyp. tłumacza)

W roku, który może okazać się przełomowy dla naszej planety, kiedy to na szczytach COP15 i COP26 odbędą się ważne dyskusje, dzieło Laurenta Ballesty Creation jest ważnym przypomnieniem tego, co możemy stracić, jeśli nie zajmiemy się  negatywnym wpływem ludzkości na naszą planetę” – powiedział dr Doug Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej. “Ochrona zapewniona temu ginącemu gatunkowi przez rezerwat biosfery uświadamia pozytywną przemianę w tym zakresie”

Przewodnicząca panelu sędziowskiego, pisarka i redaktorka, Rosamund Kidman Cox, tak skometowała zwycięską pracę:

“Ten obraz działa na tak wielu poziomach. Jest zaskakujący, energiczny, intrygujący i ma w sobie piękno innego świata. Ujmuje również magiczny moment – prawdziwie wybuchową kreację życia – pozostawiając exodus jaj w zawieszeniu jak symboliczny znak zapytania.”

Zdjęcie główne: Laurent Ballesta/2021 Wildlife Photographer of the Year

Oto kilka innych zwycięskich prac w konkursie.

Wildlife Photographer of the Year
Fot. Shane Kalyn/2021

 

Wildlife Photographer of the Year
João Rodrigues//2021

 

Wildlife Photographer of the Year
Fot. Majed Ali/2021

Na podobny temat pisaliśmy też TU – zobacz niezwykłe, śmieszne i  niewiarygodne zdjęcia dzikiej przyrody.

 

Źródło: Positive News

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

 

 

One thought on “Zwycięzca konkursu Wildlife Photographer of the Year wyłoniony. Zobacz niezwykłą fotografię…

Dodaj komentarz