fbpx

W środę z okazji Walentynek w Krakowie rozdawano budki lęgowe dla ptaków

W środę na placu Wszystkich Świętych przed urzędem miasta Krakowa odbyła się wyjątkowa walentynkowa akcja, zorganizowana przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka. Wydarzenie to stało się okazją do podtrzymania pięknej lokalnej tradycji, jaką jest rozdawanie mieszkańcom bezpłatnych budek lęgowych dla ptaków, wyprodukowanych z materiałów z recyklingu. Na miejsce przybyły setki osób, aby odebrać te ekologiczne prezenty.

Rocznie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania dostarcza mieszkańcom budek lęgowych zbudowanych z odzyskanych materiałów, co przyczyniło się do zamontowania już 25 tysięcy takich schronień dla ptaków w Krakowie.

Budki te, wykonane w całości z recyklingu odpadów zgromadzonych w mieście, są dziełem pracowników MPO.

W roku 2023, Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka została uhonorowana medalem Wiktora Godlewskiego za działania mające na celu zwiększenie liczby ptaków w obszarach miejskich.

Budka lęgowa — nowy symbol święta zakochanych

Organizatorzy projektu Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka apelują o zmianę symboliki Walentynek, proponując zastąpienie gumowych balonów budką lęgową, by podkreślić znaczenie miłości do przyrody. Według legendy, to właśnie w połowie lutego w Polsce zaczyna się sezon na miłosne trele ptaków, co było inspiracją dla naszych przodków do budowania budek lęgowych.

Ten staropolski zwyczaj, z czasem rozprzestrzenił się po świecie, a teraz powraca do nas w odnowionej formie. Instalowanie budek lęgowych w miastach ma na celu zachęcenie ptaków do powrotu do miejskich parków i ogrodów, co przyczyni się do zmniejszenia populacji owadów i wzbogacenia miejskiego krajobrazu o ptasie śpiewy.

Od 2014 roku, co roku 14 lutego pod krakowskim magistratem, Asocjacja wraz z MPO rozdaje mieszkańcom budki lęgowe, wytworzone z odnalezionych w krakowskich śmieciach desek. Dzięki tej inicjatywie, do 2024 roku zamontowano już 25 tysięcy takich domków dla ptaków.

W 2023 roku, za swoje zasługi w dziedzinie ochrony ptaków miejskich, Asocjacja została wyróżniona medalem Wiktora Godlewskiego.

Porady dotyczące montażu budki lęgowej:

  • Najlepszy czas na zawieszenie budki to druga połowa zimy, chociaż można to robić przez cały rok.
  • Budka powinna być umieszczona na drzewie, skierowana na południowy wschód, na wysokości 3-4 metry, w cieniu i z dala od ludzkich siedzib.
  • Kolejne budki najlepiej rozmieszczać co 30 metrów.
  • Do mocowania można używać drewnianych listew i ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ, pamiętając o pozostawieniu 3-4 cm gwoździa na zewnątrz.
  • Zawieszoną budkę należy czyścić raz do roku, najlepiej między połową października a końcem lutego.

Dodaj komentarz