fbpx

Sprzątaj na zdrowie! Oto nowe korzyści porządków domowych

Podpierając się nowymi badaniami, eksperci coraz częściej wskazują na aktywność fizyczną jako jedną z najlepszych metod ochrony przed groźnymi chorobami. Tym samym potwierdza się stara zasada, że ruch to zdrowie. Nowy eksperyment z udziałem 7600 osób wykazał korelację między siedzącym trybem życia a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w San Diego zachęcają wszystkie osoby po 45 r. ż do prowadzenia regularnej aktywności fizycznej – również takiej, która uwzględnia codzienne prace domowe. Badacze opublikowali wyniki siedmioletnich badań przeprowadzonych na 7600 osobach w prestiżowym magazynie „JAMA Network Open”. W artykule czytamy, że każda dodatkowa aktywność fizyczna może mieć znaczenie dla zdrowia – co więcej – nie wymaga ona ani wizyt na siłowni, ani posiadania trenera osobistego. Zdaniem badaczy wystarczą proste czynności wykonywane każdego dnia, które ruszą nas z kanapy – odkurzanie, robienie porządków w szafie, a nawet zabawa z dzieckiem – wszystkie mogą wydłużyć życie i ochronić przed udarem mózgu.

Aktywność fizyczna o lekkiej intensywności może obejmować odkurzanie, zamiatanie podłogi, mycie samochodu, spacery rekreacyjne, rozciąganie lub zabawę w berka. Zaobserwowaliśmy, że zarówno aktywność fizyczna, jak i siedzący tryb życia niezależnie wpływają na ryzyko udaru. Nasze badania dowodzą, że strategie zapobiegania udarowi powinny skupiać się na obu tych czynnikach – napisali badacze w „JAMA Network Open”.

Podczas siedmioletnich badań, naukowcy skupili się na ryzyku wystąpienia udaru mózgu – jednej z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych – u 7600 uczestników po 45 r.ż. Podczas badań mierzono zarówno dzienny czas spoczynku jak i aktywności fizycznej. Zebrane dane porównano z ryzykiem i częstością wystąpienia udaru mózgu u uczestników eksperymentu. Wyniki nie zaskoczyły. Osoby, które prowadziły typowo siedzący tryb życia (13 godzin bez ruchu) były o 44 proc. bardziej zagrożone ryzykiem wystąpienia udaru mózgu niż ich bardziej aktywni koledzy.

– Wyniki badań są bardziej znaczące, ponieważ aktywność fizyczna i siedzący tryb życia były mierzone za pomocą akcelerometru, co zapewnia znacznie dokładniejsze dane niż poprzednie badania, które opierały się na oświadczeniach własnych – dodał Steven Hooker.

Przypomnijmy, że eksperci zalecają uprawianie ok. 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych tygodniowo. Oczywiście ten czas można podzielić przez siedem dni w tygodniu – już 15-20 min. umiarkowanych ćwiczeń (również prac domowych) przyniesie znaczące korzyści dla układu sercowo-naczyniowego i ochroni przed chorobami wynikającymi ze stylu życia. Niestety według danych CDC, zaledwie 23 proc. Amerykanów spełnia te zalecenia.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Focus.pl

5 thoughts on “Sprzątaj na zdrowie! Oto nowe korzyści porządków domowych

Dodaj komentarz