fbpx

Biodegradowalne, bez powietrza, wydrukowane w 3D – takie mają być opony przyszłości

Model „Vision” będzie produkowany z surowców z recyklingu, a ściślej rzecz biorąc drukowany na drukarce 3D. Według informacji Michelin, do produkcji tego koncepcyjnego modelu wykorzystano odpadki, jak papier, plastik, puszki, zużyte części elektroniczne i resztki żywności.

Opony mają być w pełni biodegradowalne, jednak do końca ich żywotności można będzie je odnawiać w serwisach firmy.

Wbudowany w koło czujnik umożliwi komunikację z kierowcą w czasie rzeczywistym (przez komputer pokładowy lub smartfona), informując go o stanie zużycia oraz – w zależności od wybranej trasy i warunków pogodowych – konieczności jej wymiany np. na zimową.

W razie potrzeby zmiany ogumienia, interfejs skieruje kierowcę do miejsca, gdzie pracować będą drukarki 3D. Tam z kolei będzie mógł dodać do swojej opony warstwę gumy, której bieżnik dostosowany będzie do warunków klimatycznych.

Wewnętrzna, pęcherzykowa struktura bez powietrza, ma zapewnić oponie nośność i gwarantować bezpieczną jazdę. Dzięki temu „Vision” nie może ani pęknąć, ani zostać przebita, a tym samym kierowcy nie będą musieli już przejmować „złapaniem gumy” na drodze.

Michelin zapowiedział, że opony „Vision” trafią do seryjnej produkcji, nie podaje jednak daty.

Źródło: forbes.pl

Dodaj komentarz