fbpx

22 kwietnia – Dzień Ziemi 2018 [VIDEO]

Hasło Dnia Ziemi w 2018 roku brzmi: „End Plastic Pollution”. Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

Już w niedzielę, 22 kwietnia 2018 będziemy mogli włączyć się w akcję oczyszczania naszej planety i pomóc środowisku naturalnemu. Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2018, mają polegać przede wszystkim na promowaniu inicjatyw związanych z przyjęciem globalnych norm regulujących zanieczyszczanie środowiska tworzywami sztucznymi. Tego dnia ważne będzie także edukowanie, mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządzie i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.

Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2018. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką możliwość.

A oto kilka propozycji nowego podejścia do ekologii

OPAKOWANIA I ŚMIECI

Świadomy konsument zwraca uwagę na opakowania kupowanych produktów. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Czasem producenci, poza na przykład foliowym opakowaniem, stosują jeszcze papierowe, będące dobrym nośnikiem treści marketingowych lub stosują zbyt duże albo za grube opakowania. Wybierajmy te cieńsze i lżejsze. Ważne jest, aby materiał, z którego zrobione jest opakowanie był łatwy do przetworzenia. Producenci coraz częściej wspierają konsumentów w odbiorze i recyklingu swoich opakowań czy niektórych produktów.

ZRÓWNOWAŻONY PRZEMYSŁ

Skoro mowa o dobrach importowanych, należy pamiętać, żeby wymagać od producentów, aby pozyskiwali swoje surowce ze zrównoważonych upraw. Jeśli surowce dostępne są lokalnie, ekologicznie będzie pozyskiwać je możliwie najbliżej miejsca produkcji. Ogranicza to logistykę i m.in. emisję spalin w transporcie surowca, a przy okazji wspiera lokalnych wytwórców.

Dla przykładu, marka WINIARY w 2012 roku firma rozpoczęła projekt „Burak z polskich pól”, którego celem jest pozyskiwanie buraka do barszczu czerwonego WINIARY wyłącznie od polskich rolników, przy jednoczesnym wdrażaniu w gospodarstwach dostawców standardów zrównoważonego rolnictwa. To przykład udanego połączenia wsparcia lokalnych rolników oraz ekologicznej edukacji. Ponieważ jednak wiele owoców, przypraw i produktów trzeba importować, warto wymagać od globalnych producentów procedur egzekwujących zrównoważoną, ekologiczną produkcję w całym łańcuchu dostaw.

WODA

Znaczenie i zużycie wody w przemyśle jest ogromne. Woda jest podstawowym składnikiem wykorzystywanym przy wielu procesach, zaczynając od mycia, po higienę i dezynfekcję maszyn do produkcji. W przemyśle spożywczym dodatkowo woda jest często składnikiem produktu. Tymczasem światowe media od lat alarmują, że  zasoby wody kurczą się, że coraz częściej mamy do czynienia z suszą, a w wielu miejscach na świecie brakuje wody pitnej. Dlatego warto wspierać firmy, które wdrażają w swoich fabrykach recykling wody, stosując obiegi zamknięte, i starają się ograniczać zużycie wody w produkcji.

 

Czytaj więcej na: materiały prasowe,  radiozet.pl

Dodaj komentarz