fbpx

Nowe odkrycie na dnie Pacyfiku. Największe pole hydrotermalne w tym regionie

Na dnie Pacyfiku odkryto olbrzymie pole hydrotermalne. Uczeni twierdzą, że odnalezione kominy pogłębią naszą wiedzę o roli, jaką szczeliny odgrywają w morskich ekosystemach.

 

Największe w tym rejonie

Kominy hydrotermalne zostały odkryte 320 metrów od wybrzeży Meksyku u podnóży Grzbietu Wschodniopacyficznego. Badacze z Lehigh University we współpracy z Woods Hole Oceanographic Institution twierdzą, że jest o tyle ciekawe, że podobne kominy zwykle formowały się wzdłuż grzbietu oceanicznego, a nie w tak dużej odległości od nich. Co więcej, jest to największe i najgorętsze pole kominów hydrotermalnych odkryte w tym regionie. Próbki pobrane z dziewięciu kominów wykazały, że temperatura osiąga tam nawet 368 stopni Celsjusza, a może sięgać nawet 437 stopni. Kominy znajdują się na głębokości 2560 metrów i są wysokie jak trzypiętrowe budynki. Zdaniem badaczy – ich powierzchnia jest dwukrotnie większa niż powierzchnia najbliższych aktywnych kominów w tym regionie.

To nas naprawdę zaskoczyło. Nie dość, że kominy są aktywne, to są również największe i najgorętsze spośród wszystkich w tym regionie Pacyfiku – wyjaśnił Daniel Fornari, geolog morski z Woods Hole Oceanographic Institution.

Przypomnijmy, że kominy hydrotermalne to szczeliny w powierzchni Ziemi, przez które wycieka ciepła geotermalna woda, zasobna w składniki mineralne. Kominy znajdują się w miejscach aktywnych wulkanicznie oraz rejonach rozsuwania się płyt tektonicznych na dnie basenów oceanicznych. Kominy znajdują się w miejscach aktywnych wulkanicznie oraz rejonach rozsuwania się płyt tektonicznych na dnie basenów oceanicznych.

Kominy hydrotermalne a powstanie życia

Istnieje teoria, która sugeruje, że synteza aminokwasów rozpoczęła się w ziemskiej skorupie, a wytworzone tam związki chemiczne były wyrzucane wraz z płynem hydrotermalnym do chłodniejszej wody. To zjawisko miałoby wesprzeć tworzenie się peptydów i protokomórek, które w dalszej konsekwencji doprowadziły do powstania życia.

Kolejne badania mogą pomóc odkryć kolejne szczeliny hydrotermalne. Zdaniem profesorki oceanografii Jill McDermott z Lehigh University, dno morskie wciąż skrywa wiele tajemnic, gotowych do odkrycia. Bardzo możliwe, że odnalezione kominy pogłębią naszą wiedzę o roli, jaką szczeliny odgrywają w morskich ekosystemach.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

Fot. Wikipedia

Dodaj komentarz