fbpx

Mieszka w starym wiatraku. Nie uwierzysz jak wygląda w środku!

Przyjechał na majówkę, żeby wypocząć. Nie sądził, że wkrótce zamieszka w 140-metrowym wiatraku. Dziś ta zabytkowa budowla pełni rolę domku letniskowego.

Kilka lat temu pan Jacek Rostecki spędzał majówkę w wielkopolskim Brennie. Pewnego razu, jadąc na rowerze mijał urokliwy, drewniany wiatrak. Pan Jacek zakochał się w nim od pierwszego wejrzenia – już wtedy postanowił, że go kupi i urządzi w nim własne mieszkanie. Od pomysłu do realizacji nie minęło sporo czasu. Pan Jacek znalazł właściciela wiatraka, który pokazał mu wnętrze budynku i opowiedział jego historię.

 

wiatraku

Zabytkowa budowla powstała w 1794 r., pod zaborem pruskim, a jego pierwszym właścicielem był młynarz. Pan Jacek nie miał wątpliwości – szybko sfinalizował zakup i przystąpił do remontu. Choć na pierwszy rzut oka wydawało się, że przerobienie starego wiatraka na dom będzie kosztować krocie, pieniądze okazały się najmniejszym problemem. Wyremontowanie wiatraka wyniosło ok. 150 tys. zł. brutto wraz z wyposażeniem.

Najdroższe było zadaszenie i wybranie pracowników, którzy byli w stanie pracować na takich wysokościach (13-14 metrów.) Wyposażenie kuchni i łazienki to koszt ok. 50-60 tys. zł. Trzeba było doprowadzić elektrykę, wykonać instalację wodno-kanalizacyjną – wyjaśnia pan Jacek Rostecki.

Myślę, że kupując wiatrak, nie zdawałem sobie sprawy z ogromu potrzeb jego konserwacji. Troszkę mnie to przerosło. Powoli staram się zadbać o jego potrzeby, aby to miejsce wyglądało jak należy. Teraz z każdym rokiem to miejsce staje się coraz piękniejsze – dodaje właściciel.

wiatraku

Powierzchnia użytkowa młyna wynosi 140 metrów kwadratowych – na parterze jest wąska i skromna kuchnia, a także przestronna łazienka. Na pierwszej kondygnacji powstał jasny pokój, a na drugiej duża sypialnia z małżeńskim łożem. Z okien wiatraka roztacza się majestatyczny widok na pola i jezioro. Przykład tej niezwykłej metamorfozy udowadnia, że realizacja marzeń o posiadaniu własnego domu nie musi być odległa – wystarczy trochę sprytu i fantazji.

wiatraku

 

Więcej zdjęć wiatraka zobaczysz TUTAJ.

Poniżej filmik prezentujący cały obiekt.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Money.pl

Zdjęcia: wiatrakbrenno.pl

4 thoughts on “Mieszka w starym wiatraku. Nie uwierzysz jak wygląda w środku!

Dodaj komentarz