fbpx

Relacja z wampirem energetycznym. Oto 6 sposobów działania

Relacja z wampirem energetycznym zawsze jest trudna, jednak w im bardziej zażyłej relacji jesteśmy, tym trudniej postawić granice. Poniżej podajemy kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z trudną osobą w bliskim kontakcie.

Wampir energetyczny to osoba, która w sposób świadomy lub nieświadomy manipuluje swoim rozmówcą, tak aby uzyskać określone korzyści emocjonalne. Wampir energetyczny ma tendencję do wchodzenia w rolę ofiary, po to aby druga osoba miała poczucie winy. To osoba, która nie chce szukać rozwiązań swoich problemów – bardziej potrzebuje zainteresowania i uwagi, a swoje kłopoty przedstawia w melodramatycznym świetle.

Wampir energetyczny żywi się uwagą i emocjami innych. Rozpoznasz go bez trudu. Jeśli w twoim towarzystwie jest osoba, po spotkaniach z którą zawsze czujesz się zmęczona, smutna lub bez energii, bardzo możliwe, że masz do czynienia z wampirem energetycznym W tej sytuacji warto skorzystać z jednej z sześciu możliwych opcji wyjścia z tej sytuacji.

1. Unikaj kontaktu

To metoda prosta do zastosowania w przypadku dalszych znajomych i osób, z którymi nie masz na co dzień dużego kontaktu. Po prostu nie gódź się na spotkania – i pamiętaj, że twoja odmowa nie wymaga podawania powodów – choć wampir energetyczny będzie o nie dopytywał, aby wpędzić cię w poczucie winy.

2. Stawiaj granice

Jeżeli podejrzewasz, że osoba z twojego bliskiego otoczenia może być wampirem emocjonalnym, nie daj sobie wejść na głowę. Jeśli tylko poczujesz dyskomfort podczas rozmowy, wyraź to – powiedz o swoim dyskomforcie – i postaw granicę.

3. Nie angażuj się w toksyczną relację

Celem wampira energetycznego jest uwikłać emocjonalnie drugą osobę i wzbudzić w niej niezdrowe zainteresowanie swoimi problemami. Kiedy tylko poczujesz, że w kontakcie z drugą osobą zaczynasz czuć napięcie, poczucie winy czy dyskomfort psychiczny, zrób sobie przerwę i złap dystans. W bliskim kontakcie z wampirem energetycznym wszystkie emocje stają się nagle duże i trudne. Nie wahaj się zrobić kroku do tyłu, powiedz, że potrzebujesz czasu dla siebie, przerwy, chwili wytchnienia.

4. Nie dziel się informacjami

Wampir energetyczny bywa świetnym manipulatorem i dla własnych korzyści potrafi wykorzystywać zdobyte informacje. Nasza rada – chroń się! Nie zdradzaj swoich sekretów, nie dziel się ważnymi dla ciebie informacjami – traktuj komunikację w sposób formalny, ale dyplomatyczny. W ten sposób unikniesz ryzyka, że uderzy w czuły punkt i doprowadzi cię do łez.

5. Zachowaj spokój

Nic tak nie cieszy wampira energetycznego jak silne emocje wywołane u drugiej osoby. Wampir uwielbia wciągać osoby w emocjonalną grę – pełną złości, poczucia winy, zazdrości czy lęku. Bywa również bardzo krytyczny i ocenny. Twoim asem w rękawie będzie spokój. Jeśli nie dasz mu się sprowokować, poszuka sobie innej „ofiary”.

6. Zaproponuj wspólną terapię

Czasami zdarza się, że osoby z twojego najbliższego kręgu: rodzice, partner, przyjaciółka czy dzieci – nieświadomie obciążają cię własnymi problemami, nie będąc zainteresowani ich rozwiązaniem. W takiej sytuacji pomocna może się okazać wspólna terapia. Chodzi o to, aby pokazać drugiej osobie, że jej sposób funkcjonowania w relacji bywa raniący i niekomfortowy, terapeuta zaś jako osoba postronna pomoże złapać dystans i pomóc stworzyć nowe nawyki zachowań. Zdajemy sobie sprawę, że to najtrudniejsza z wyżej przedstawionych dróg – zakłada długotrwałe budowanie relacji zamiast odcinania się od trudności. Jest to sposób, który sprawdza się w kręgu rodzinnym i u romantycznych partnerów będących w wieloletnich związkach.

Czy jesteś ofiarą wampira energetycznego? Sprawdź TUTAJ.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Ofeminin

 

 

Dodaj komentarz