fbpx

Powstała pierwsza farba bakteriobójcza. Wymyśliły ją Polki

Farba, która jest bezpieczna dla środowiska i ludzkiego zdrowia oraz oczyszcza powietrze? Teraz to możliwe! Polska doktorantka stworzyła farbę, która jest zarówno bakteriobójcza jak i samoczyszczące. Wynalazek znajdzie zastosowanie nie tylko w domach mieszkalnych, ale również w szpitalach.

Pierwsza taka farba w Polsce

Izabela Malinowska wraz z dr hab. inż. Anną Zielińską-Jurek, prof. PG, na Wydziale Chemicznym w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Politechnice Gdańskiej stworzyły bio-foto-magnetyczną farbę, która posiada właściwości bakteriobójcze i samoczyszczące.

Farbą będzie można pokrywać ściany, ale również drewno, metal i tworzywa sztuczne. Jak zapewniają twórczynie projektu – farba będzie mogła niszczyć groźne dla zdrowia bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, takie jak gronkowiec złocisty i Escherichia coli; a także oczyści powietrze z lotnych zanieczyszczeń organicznych i tlenku azotu. Co więcej, farba na ścianie będzie mogła pełnić rolę tablicy magnetycznej.

W szpitalach i biurach

Dzięki właściwościom aseptycznym farba będzie mogła znaleźć zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz placówkach medycznych. Badaczki zapewniają też, że farba jest wyjątkowo trwała – pierwsze powłoki farby eksperymentalnie naniesione na powierzchnię w 2018 r., nie zmieniły swoich wyjątkowych właściwości. Dzięki obecności dodatku fotokatalitycznego farba posiada także właściwości samoczyszczące, które są aktywowane w sztucznym oświetleniu. Ochrona ta jednak nie ustaje po wyłączeniu światła.

Farba plus gładź

Izabela Malinowska opracowała również gładź szpachlową, która może być łączona z bio-foto-magnetyczną farbą. Taka kompozycja podwoi ochronę biologiczną budynku i zapewni czyste powietrze w biurach, szpitalach i budynkach mieszkalnych. Badaczki są aktualnie w trakcie zgłoszeń patentowych.

 

 

bakteriobójcza

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: makeway.pl

Dodaj komentarz