fbpx

3 zioła, które ratują życie. Pomogą, gdy wszystko inne zawodzi

Stephen Harrod Buhner to światowej klasy specjalista w dziedzinie ziołolecznictwa i autor dwudziestu trzech książek o ziołach oraz ich niesamowitych właściwościach. Naukowiec wywodzi się z długiej linii znanych amerykańskich badaczy i często bywa zapraszany do mediów w roli eksperta od ziołolecznictwa (współpracował z CNN, Good Morning America i New York Timesem). To on wyróżnił trzy słynne zioła systemowe, które mogą ratować życie, gdy wszystko inne zawodzi: Cryptolepis, Sida i Alchornea. Rośliny te są podstawowymi układowymi antybiotykami, które stosuje się do leczenia opornych mikroorganizmów. Pomogą przy chorobach zakaźnych, gdy wszystko inne zawiedzie, ale także pobudzą układ odpornościowy, by chronił się sam. Wiele współczesnych badań udowadnia, że pomagają w walce z najgroźniejszymi chorobami cywilizacyjnymi.

Czym są zioła systemowe?

Kiedy zioła są przyjmowane do organizmu, wiele z nich pozostaje w przewodzie pokarmowym, podczas gdy inne przekraczają barierę jelitową i krążą po całym ciele, koncentrując się na określonych miejscach ( na przykład wątrobie lub nerkach). Ale jest pewna klasa ziół, która zawsze działa ogólnosystemowo. To oznacza, że po spożyciu koncentrują się w krwiobiegu i są szeroko rozprowadzane po organizmie docierając do każdej komórki, która potrzebuje stałego dopływu krwi. Są to zioła ogólnoustrojowe, które mają przede wszystkim silne zastosowanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Cryptolepis – kiedy wszystko inne zawodzi

Ta obcobrzmiąca roślina tropikalna, pochodzi z Afryki. Od stuleci jest stosowana przez tradycyjnych afrykańskich uzdrowicieli w leczeniu malarii, gorączki oraz biegunki. Ma zastosowanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Cryptolepis jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwwrzodowym. Oczyszcza krew, działa napotnie i moczopędnie. Można je stosować również jako tonik poprawiający ogólne samopoczucie organizmu w chwilach osłabienia i przemęczenia.
Ekstrakty alkoholowe  tej rośliny są stosowane do leczenia zapalenia stawów, w bólach mięśni oraz reumatyzmie.

Ale to nie koniec dobroczynnych właściwości. Ostatnie badania wykazały, że zioło wzmacnia serce, chroni wątrobę oraz obniża ciśnienie krwi.  Roślina została przebadana na ponad stu szczepach bakterii campylobakter i świetnie sprawdza się w leczeniu gronkowca, zapaleniu dróg moczowych i wysokiej gorączce. Jest to również roślina wysoce aktywna przy schorzeniach nowotworowych.

Sida –  kompleksowy skarb małej rośliny

Sida, inaczej nazywana ślazowcem to roślina pochodząca z terenów podzwrotnikowych, która z powodzeniem jest używana prze lekarzy medycyny chińskiej. Zielarze twierdzą, że usuwa chorobowe ciepło i korzystnie wchłania wilgoć. Używają go jako antybiotyku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym,moczopędnym i tonizującym. Ajurweda wykorzystuje różne części rośliny do problemów z oczami, zapaleniem stawów, zatok, skurczami, a nawet przy złamaniach kości. Jest uważana za roślinę chłodzącą, ściągającą , żołądkową, przeciwgorączkową, łagodzącą i moczopędną.

Jej nasiona leczą choroby układu rozrodczego i moczowego. Pomagają w walce z rzeżączką, zapaleniem układu moczowego, hemoroidami, kolkami oraz zaparciami. Jej korzeń pomaga przy wszelkich schorzeniach układu nerwowego  i moczowego, problemów z krwią i wątrobą.  Sok z korzenia jest dobry na rany, a napar z wysuszonego korzenia na krwawą biegunkę czy problemy skórne głowy, takie jak łupież. Sok z korzenia jest wykorzystywany do zwalczania pasożytów jelitowych, wywar z korzenia pomoże przy gorączce, dolegliwościach jelitowych i przy astmie. Sproszkowany korzeń w postaci pasty nakłada się na wrzody liście są używane jako środki łagodzące i  moczopędne – stosuje się je również przy ostrej biegunce.

Alchornea – roślina na lekooporne wirusy i bakterie

Jest to roślina tropikalna, która posiada aż sześćdziesiąt  różnych odmian. Większość z nich ma działania silnie antyoksydacyjne, a więc przeciwnowotworowe. Roślina doskonale sprawdza się również przy infekcjach i wirusach. Zielarze stosowali ją przy układowych infekcjach gronkowcowych, anemii, infekcji E.coli czy Salmonelli. Ponadto jedno z badań wykazało, że odmiana Alchornea laxiflora jest silnie aktywna wobec HIV-1 i HIV-2. Była skuteczniejsza nawet od AZT.

Alchornea działa hemotonicznie, hemoregeneracyjnie i hemoprotekcyjnie – a więc znajdzie zastosowanie u osób z niskim poziomem żelaza lub po silnych krwotokach. Roślina zwiększa fagocytozę i zdolność do zabijania wewnątrzkomórkowego – co w praktyce oznacza, że wspiera organizm, by ten leczył się sam. Działa też przeciwzapalnie i chroni wątrobę. Doskonale sprawdza się jako środek przeciwbólowy przy obfitej menstruacji; ma również zastosowanie wiatropędne i moczopędne. To nieodzowny środek przy wszelkich chorobach zakaźnych, a więc powinna znaleźć się w podróżnej apteczce, gdy udajemy się do innej strefy klimatycznej.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: „Antybiotyki ziołowe. Naturalna alternatywa
do leczenia lekoopornych infekcji.” Stephen Harrod Buhner

3 thoughts on “3 zioła, które ratują życie. Pomogą, gdy wszystko inne zawodzi

Dodaj komentarz