fbpx

Ludzie potrzebują trzydniowego weekendu, dla zdrowia

Podczas wolnego czasu, są bardziej aktywni fizycznie, zapewniają sobie lepszy sen oraz mniej czasu przeznaczają na siedzący tryb życia — stwierdzili naukowcy z Australii. W związku z tym ich zdaniem czterodniowy tydzień pracy stanowiłby doskonałe rozwiązanie, gdyż dodatkowy dzień weekendu wpłynąłby korzystnie na samopoczucie i zdrowie pracujących.

Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej przedstawili swoje wnioski w czasopiśmie „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”. W analizie podkreślili, że wolny czas przynosi korzyści zdrowotne, ponieważ sprzyja przyjęciu bardziej aktywnego trybu życia.

Wolny czas sprzyja zdrowiu

W badaniu trwającym 13 miesięcy naukowcy dokładnie obserwowali aktywności 308 uczestników w średnim wieku 40 lat. Każda z tych osób nosiła specjalne urządzenie monitorujące ruch przez 24 godziny na dobę. Badacze analizowali aktywności uczestników przed, w trakcie i po urlopie. Przeważnie badani korzystali z 2-3 urlopów, każdy trwający średnio 12 dni.

Wyniki badania wykazały, że uczestnicy wykazywali się większą aktywnością i zdrowszymi zachowaniami podczas swojego wolnego czasu. Najbardziej popularne formy aktywności w czasie wolnym obejmowały rekreację na świeżym powietrzu (35%), spotkania z rodziną i przyjaciółmi (31%), odpoczynek i relaks (17%) oraz inne czynności, takie jak opieka nad bliskimi czy prace remontowe (17%).

Aktywności te miały pozytywny wpływ na zdrowie. Z obliczeń naukowców wynika, że w czasie urlopu uczestnicy codziennie poświęcali o 13% (5 minut) więcej czasu na umiarkowane lub intensywne aktywności fizyczne, spędzali o 5% (29 minut) mniej czasu siedząc oraz spali o 4% (21 minut) dłużej.

Dr Try Ferguson, jeden z autorów badania, zauważył: „Gdy ludzie mają wolne od pracy, ich codzienne nawyki ulegają zmianie, ponieważ nie muszą przestrzegać typowego harmonogramu. W badaniu zaobserwowaliśmy, że wzorce zachowań zmieniają się na korzyść podczas wolnego czasu. Czas poświęcony na aktywność fizyczną wzrastał, a czas spędzany na siedzeniu był krótszy”. Zwrócił także uwagę na szczególnie korzystne oddziaływanie na zdrowie psychiczne i fizyczne związane z dodatkowymi minutami snu podczas dni wolnych. „Wysypianie się wpływa korzystnie na nastrój, zdolności poznawcze, produktywność oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i depresja” – podkreślił.

Trzydniowy weekend kluczem do zdrowia

Naukowcy zauważają, że im więcej czasu wolnego, tym lepsze efekty zdrowotne można zaobserwować, choć zwracają uwagę, że pozytywne zmiany są widoczne już nawet podczas trzydniowego urlopu. Dlatego, według nich, korzystnym rozwiązaniem jest czterodniowy tydzień pracy. Prof. Carol Maher, współautorka badania, podkreśla: „Krótszy tydzień pracy jest obecnie testowany przez firmy na całym świecie. Nic dziwnego, że pracownicy uczestniczący w tych eksperymentach zgłaszają mniejszy stres, wypalenie zawodowe, zmęczenie oraz poprawę samopoczucia psychicznego i lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.

—To badanie dostarcza empirycznych dowodów na wprowadzanie zdrowszego stylu życia przez ludzi, gdy mają krótką przerwę od pracy, taką jak trzydniowy weekend. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, co wpłynie na zalety obserwowane przy czterodniowym tygodniu pracy — dodała prof. Maher.

Naukowcy zaobserwowali również, że pozytywne skutki dłuższego snu podczas wolnego czasu utrzymywały się nawet przez dwa tygodnie po zakończeniu urlopu.

— W czasach, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy jako sposób na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego — stwierdziła Prof. Maher.

 

 

Dodaj komentarz