fbpx

Studenci ze Szczecina pokonali 33 drużyny z całego świata, w tym z prestiżowych amerykańskich uczelni

Studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wykazali się wyjątkowym osiągnięciem, pokonując 33 zespoły z różnych zakątków globu, w tym z prestiżowych amerykańskich uczelni wyższych. Wyjątkowe osiągnięcie szczecińskiej drużyny polegało na stworzeniu najlepszej betonowej kuli do gry w kręgle. Czym dokładnie charakteryzuje się ta niecodzienna konkurencja?

FCR Bowling Ball to międzynarodowe zawody naukowe dla studentów, które odbyły się na początku kwietnia w San Francisco podczas konferencji American Concrete Institute (ACI). W edycji tego roku w rywalizacji uczestniczyło 33 drużyny z różnych krajów, takich jak USA, Kanada, Meksyk, Indie i Tajwan.

Studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) zwyciężyli w konkursie polegającym na zaprojektowaniu i wyprodukowaniu kręgli z wykorzystaniem specjalnej mieszanki betonowej wzmocnionej włóknami. – W decydującym starciu najlepsza okazała się drużyna ACI Student Chapter z ZUT – poinformował Mateusz Lipka, rzecznik uczelni.

Studenci budownictwa do konkursu przygotowywali się przez ponad dwa lata. W skład zwycięskiego zespołu wchodzili Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kulaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W procesie przygotowań i rywalizacji konkursowej wsparcia udzielali im dr inż. Norbert Olczyk oraz prof. Maria Kaszyńska z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu.

– FRC Bowling Ball, mimo że nawiązuje do znanej gry rozrywkowej, jest w rzeczywistości konkursem o charakterze naukowym – wyjaśnia prof. Maria Kaszyńska. – Organizatorzy postawili uczestnikom zadanie – studenci musieli zaprojektować lekką mieszankę betonową wzmocnioną włóknami, a następnie użyć jej do stworzenia kuli do kręgli o odpowiednich właściwościach. W ostatnich miesiącach zespół poświęcał na pracę w laboratorium całe weekendy. Wysiłek został wynagrodzony, ponieważ ich betonowa kula okazała się nieosiągalna dla konkurencji – idealnie spełniała narzucone wymagania dotyczące wymiarów i masy, posiadała właściwie umiejscowiony środek ciężkości oraz osiągnęła najlepsze wyniki w testach wytrzymałościowych.

Studenci ZUT zdobyli w nagrodę tysiąc dolarów do podziału, statuetki oraz certyfikaty.

– Triumf polskiej drużyny był największą niespodzianką tegorocznej konferencji, gdyż studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pokonali ekipy z prestiżowych amerykańskich uczelni. W rywalizacji konkursowej uczestniczyło ponad dwie tysiące osób – zaznacza Mateusz Lipka.

 

Dodaj komentarz