fbpx

Tomografia może uratować życie. Jest skuteczniejsza niż standardowe testy na koronawirusa

Obecność testów na koronawirusa wciąż jest problemem zarówno w Polsce jak i w innych krajach, które mierzą się z wysokim ryzykiem zakażenia COVID-19. Naukowcy z chińskiej prowincji znaleźli na to sposób. Badacze dowiedli, że tomografia klatki piersiowej wykazuje zakażenie koronawirusem znacznie wcześniej niż testy zalecane przez WHO.

 

Wystarczy tomografia

Pismo „Radiology” zamieściło niedawno informację o badaniu przeprowadzony, na terenie chińskiego miasta Wuhan. Eksperyment potwierdził, że u osób z podejrzeniem koronawirusa tomografia pozwaliła potwierdzić chorobę znacznie wcześniej niż był w stanie zrobić to test genetyczny RT-PCR. Oznacza to, że zamiast martwić się brakiem dostępności testów, w pomoc mogliby włączyć się elektroradiolodzy obsługujący tomografy.

W ciągu miesiąca, między 6 stycznia a 6 lutego, przebadano 1014 pacjentów szpitala Tongji w Wuhan. U wszystkich badanych stosowano obie metody diagnozy: test genetyczny RT-PCR i tomografię komputerową. Chodziło o to, by zbadać wartość diagnostyczną tomografii i jej spójność z testem rekomendowanym przez WHO.

Szansa na szybszą reakcję

Efekt był zaskakujący. Aż 59 proc. badanych uzyskało pozytywne wyniki w kierunku COVID-19 wykonane testem diagnostycznym RT-PCR, a aż u 88 proc. pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem na podstawie tomografii komputerowej klatki piersiowej, w której zaobserwowano charakterystyczne dla COVID-19 zmiany w płucach. U 60 do 93 proc. pacjentów potwierdzono obecność koronawirusa wcześniej lub w tym samym momencie, gdy zrobił to test genetyczny RT-PCR.

Wśród pacjentów u których standardowyy test nie wykazał obecności koronawirusa, u 75 proc. tomografia potwierdziła to zakażenie. U 42 proc. osób, które poddały się leczeniu zauważono poprawę stanu zdrowia na podstawie powtórnej tomografii komputerowej. Co ciekawe, poprawę można było zaobserwować znacznie wcześniej niż pokazały to wyniki testu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

Dodaj komentarz