fbpx

Indol – innowacyjny lek przeciw otyłości i stłuszczeniu wątroby

Poszukiwanie lekarstwa zapobiegającego stłuszczeniu wątroby to nie lada wyzwanie dla naukowców. Istnieje wiele przesłanek, które świadczą o tym, że niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby  może zapobiegać naturalny związek pochodzenia roślinnego.

 Stłuszczenie wątroby może doprowadzić do stanu zapalnego, zwłóknienia i zbliznowacenia tego narządu. Następstwem jest marskość wątroby lub nowotwór organu. Jak podkreślają badacze, bezalkoholowe stłuszczenie wątroby stanowi około ¼ przypadków wszystkich schorzeń wątroby. W grupie ryzyka znajdują się osoby otyłe, ale nie tylko.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Texas A&M wraz z innymi badaczami przeprowadziła badania, które sugerują, że indol jako naturalny związek roślinny może być pomocny w leczeniu stłuszczenia wątroby. Wiadomo, że zawierają go między innymi: kapusta, brukselka czy brokuł oraz inne warzywa krzyżowe. Potrzebną wiedzę na temat właściwości indolu znajdziemy w naukowym czasopiśmie „Hepatology”.

Badacze przeprowadzili do tej pory mnóstwo testów klinicznych. Pierwsze badanie miało miejsce w Chinach (Uniwersytet Medyczny Changqing). W eksperymencie wzięło udział 137 Azjatów, w przedziale wiekowym 20-80 lat. Wśród nich 51 cierpiało na nadwagę, a u 11 stwierdzono otyłość. Naukowcy badali poziom naturalnego związku i biomarkerów związanych z zawartością tłuszczu w wątrobie oraz z otyłością.

Według badań osoby otyłe i z nadwagą posiadały mniejsze stężenie indolu we krwi. Zaś u osób o BMI w normie odnotowano najwyższe stężenie związku pochodzenia roślinnego. Warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przebadano jedynie Azjatów. Jednak naukowcy żywią nadzieję, że ich odkrycie będzie pożyteczne również dla osób o innym pochodzeniu etnicznym.

 

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz